Ови станови у Београду су на одличним локацијама, али се продају ИСПОД ЦЕНЕ, а разлог је ПОТРЕСАН
У Београду се продаје 159 станова, а има их и у Новом Саду, Нишу и Суботици
Број огласа за продају некретнина под хипотеком све је већи. Новине свакодневно оглашавају продају станова и кућа које су банке одузеле, а на једном сајту тренутно се продаје чак 996 таквих некретнина.
Расту ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА у Београду: Поскупела и стара градња!
У НБС-у кажу да је само у случају кредита осигураних код Националне корпорације активирано 213 хипотека, док подацима о укупном броју одузетих станова не располажу.
Банке крију податке о активираним хипотекама, али готово све наглашавају да је тај проценат мали. Ипак, познаваци тржишта некретнинама кажу да је од 2010. године, када су грађани због економске кризе све теже отплаћивали стамбене кредите, под добош отишло најмање неколико хиљада станова!
Уредник портала "Каматица" Душан Узелац такође истиче да је тачне податке о активираним хипотекама немогуће добити.
За квадрат мање од 1.000 евра: Сви хрле да купе некретнине надомак Београда, а ево и зашто!
- Банке не желе да открију колико су хипотека активирале, јер је лоше за њихову репутацију, а постоји и социјални моменат - то што је нека породица избачена из стана. Ипак, банке у Србији овој мери прибегавају тек када исцрпе све остале могућности да се са клијентом договоре о измирењу обавеза. Тако да је много већи број хипотека које су пред активирањем, него активираних - сматра Узелац.
Како су навели са портала "Добош", они тренутно имају 567 огласа за продају станова 219 пословних некретнина, 57 стамбено-пословних, а 153 огласа је за продају земљишта. Највећи број некретнина се налази у Београду (159), затим у Новом Саду (60), Нишу (49) и у Суботици (33).
- Број непокретности стално расте. Од почетка године број огласа се повећао за три до пет одсто месечно. То повећање не мора нужно да значи да је више станова у овој години отишло под добош, нити да је економска ситуација у Србији нужно лошија. Често је то последица и саме чињенице да су то кредити још од пре, на пример пет година, а да је продаја некретнина тек сада дошла на ред због споријег рада судова, или због тога што су се банке тек сад решиле да покрену продају - објашњавају са овог портала.
Они наглашавају да је већина огласа на порталу управо последица ранијих проблематичних кредита.
- Из нашег искуства, банке се продаји заложене непокретности окрећу тек као последњој и нужној мери, а у међувремену покушавају да са дужником постгну договор.
Према њиховим речима на порталу је и даље највећи број непокретности које су биле средство обезбеђења за кредите привреди, а мање оних које су обезбеђивали стамбене кредите грађанима.
ТОДОРИЋЕВА ИМОВИНА ИДЕ НА ДОБОШ? Банка може да му ЗАПЛЕНИ све некретнине!
У Војвођанској банци наводе да је проценат ненаплативих кредита мањи од процента који се наводи као тржишни просек (око 13 одсто).
- Имамо лојалне и дугогодишње клијенте који одговорно и благовремено испуњавају своје кредитне обавезе. Наравно, постоје ситуације када то све није у складу са договореним роковима и износима. Тада заједно са клијентима покушавамо да нађемо решење - кажу у овој банци.