БЕНЕФИЦИРАНИ РАДНИ СТАЖ: Могу га добити и заробљеници али и сви они који испуњавају ове услове
На стаж с увећаним трајањем, где се година рачуна као 14, 15, 16 или 18 месеци, имају право они који сами себи уплаћују доприносе, али и професионална војна лица која су време провела у оружаним акцијама, на лечењу или у заробљеништву
Право на бенефицирани радни стаж, код кога се година рачуна као 14, 15, 16 или 18 месеци, немају само запослени којима послодавци уплаћују доприносе, већ и они који сами себи плаћају радни стаж – под условом да се утврди да су заиста радили тешке и опасне послове који су законски обухваћени бенефицијом.
Уколико се потврди да су радили на овим пословима, ови осигураници имају обавезу да уплаћују увећане доприносе за пензијско и инвалидско осигурање, како би им се стаж и рачунао с увећаним трајањем.
У ПИО напомињу да се трајање стажа може увећати за највише 50 одсто у односу на ефективно трајање код професионалних војних лица која су време провела на ратишту у оружаним акцијама, на лечењу или у заробљеништву.
Усвојен предлог закона о агенцијском запошљавању: Ево шта он доноси (ВИДЕО)
Србин на листи будућих милијардера: Успешан иноватор и хуманитарац, ево којим се послом бави
ШТРАЈК РАДНИКА ОСЕТИЋЕ ЦЕО СВЕТ: Велики европски аеродром принуђен да ОТКАЗУЈЕ ЛЕТОВЕ
Како не би били изненађени када поднесу захтев за пензију што им у стаж није обрачуната и бенефиција, неопходно је, поручују из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање, да провере све податке регистроване у матичној евиденцији фонда. Уколико се догоди да су сви остали услови за пензију испуњени, али нема уплаћених увећаних доприноса за бенефиције, тај увећани стаж се неће ни видети у пензијском решењу.
Без обзира на то да ли је реч о осигураницима који сами плаћају доприносе или то за њих чини послодавац, важно је да знају да и за њих важе "пенали" уколико оду у превремену старосну пензију. Наиме, закон је септембра прошле године измењен у погледу одређивања процента умањења при одређивању превремене старосне пензије тако што се број месеци ранијег одласка у пензију рачуна у односу на снижену старосну границу, а не на године живота. То је, истичу у ПИО, повољније од ранијег прописа. Ови пенали умањују пензију за 0,34 одсто за сваки месец ранијег одласка у пензију, али највише до 20,4 одсто.
У ПИО фонду истичу да радник с бенефицијом може по више основа да оствари право на пензију. Запослени који имају најмање две трећине бенефиције од укупног стажа имају право на снижење старосне границе, и то тако што се на сваких пет година проведених на радном месту где се година рачуна као 14 месеци она снижава за једну годину. На сваке четири снижава се за оне којима се година рачуна као 15 месеци, на три године се снижава онима којима се година рачуна као 16 месеци и на сваку годину и шест месеци за стаж где година "вреди" 18 месеци.
Ово снижавање односи се само на остваривање права на старосну, али не и на превремену старосну пензију.
Ко су најбоље плаћени сезонци: Летњи послови могу донети зараду и до 500 евра!
На водећим позицијама у Немачкој НАЈВИШЕ ЖЕНА ДО САДА
Апел свим трудницама! Уколико су вам угрожена права, обавезно се обратите ЊИМА!
Снижење се рачуна од 65. године за мушкарце и од 62 године и шест месеци за жене у току ове, односно од 63. године за жене у наредној години. Они који на овакав начин остваре пензију неће плаћати пенале.
Старосна граница може да се снижава највише до 55 година, осим за запослене који су на радним местима с коефицијентом 12–18, где су ефективно провели две трећине укупног радног стажа.
Њима се старосна граница снижава до 50 година живота. Важно је и да они који имају бенефицију знају да им боловање не улази у бенефицију.