БИСЕРИ НАШЕ ДРЖАВЕ: Топ пет градова у Србији који ће доживети економски бум (ВИДЕО)
Наиме, Унија је доделила милион евра подршке за око 120 пројеката.
Нека "заборављена места" у Србији поново оживљавају, захваљујући рекордној посети овог лета, новим путевима, отварању радних позиција...
ЈАПАН ОСТАО БЕЗ ЦИФАРА ЗА КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ: Корона поспешила онлајн куповину и електронско плаћање
81,4 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА НА ЗАЈАМ: Европска комисија даје новац за очување радних места у 15 земаља ЕУ
ЗАШТО ЈЕ САДА ПРАВО ВРЕМЕ ДА КУПИТЕ СТАН? Банке нуде мање учешће, а од септембра стижу НОВЕ ОЛАКШИЦЕ
Путеви од давнина спајају људе и народе, а Србија је последњих година посебан акценат ставила на изградњу ауто-путева који би "заборављеним" градовима могли да врате сјај.
Ипак, негде нису само ауто-путеви пресудили, већ и сама ситуација с пандемијом, која је погурала домаћи туризам, пре свега онај на планинама, у бањама и мањим местима наше земље.
Занимљиво је и то што "традиционално пребукиране" дестинације бивају мање интересантне, јер наши туристи откривају лепоте неоткривене Србије. Исто тако, одређеним местима цену дижу планови о изградњи фабрика, као на пример, у Инђији или на југу земље.
Према подацима ресорног министарства, број градилишта је у Србији порастао са 1.500 из 2013. године на 62.000, колико их има данас.
Од Пожаревачке петље до Голупца водиће брза саобраћајница, која би могла значајно да допринесе статусу тог места.
Смештена на обали Дунава, и позната по бурној историји и Голубачкој тврђави, та општина има шансу да оживи: нова саобраћајница би требало да буде дуга 68 км и да има четири возне траке, пројектоване за брзину од 100 километара на час. Осим тога, овај крај има туристички потенцијал који је препознала и ЕУ.
Наиме, Унија је доделила милион евра подршке за око 120 пројеката, који треба да уклоне последице пандемије и да оживе Бољевац, Бор, Голубац, Кладово, Књажевац, Мајданпек, Смедерево, Неготин, Пожаревац, Велико Градиште, Сокобању и Зајечар.
Ако се померимо мало ка југу, долазимо до Крушевца који је економски центар Расинског округа. Како су у јуну најавили из министарства грађевине, овај град би могао да буде "најзеленији", с обзиром да је у њему, први пут у Србији, изграђена модерна фабрика за прераду отпадних вода.
Крушевац ће ускоро бити спојен са Моравским коридором, што може значити прилив великог броја инвестиција. Такође, то је шанса за Крушевљане да остану да живе и раде у свом родном месту.
Ни Инђија не заостаје за вредним улагањима.
Наиме, компанији "Toyo" одобрено је коришћење земљишта за изградњу фабрике гума. Вредност тог земљишта, које ће бити отуђено без накнаде, износи више од 350 милиона динара, а у сам пројекат је уложено чак 364 милиона евра.
Оно што је значајно за овај град и њене становнике, јесте да се инвеститор обавезао да ће отворити радна места, повезана са инвестицијом. И док би Инђија могла да постане "рај" за производњу гума и квалификовани кадар, још један војвођански град постао је рај - али за некретнине.
На ширење новоградње у Зрењанину посебно је утицао долазак страних инвеститора, па тако он сада спада у топ три града у којима вреди имати некретнину. Квадрат у Зрењанину је 600 евра и наставља да се пење.
Иначе, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре огласило је рани јавни увид поводом израде просторног плана подручја посебне намене коридора ауто-пута Београд-Зрењанин-Нови Сад.
То би додатно требало да утиче на конкурентност Београда, али и Војводине, а у обухвату плана налазе се и два аеродрома: Ечка и Ченеј. Наставак овог државног пута северно од Зрењанина према Новом Саду, представља важну везу ка међународном путу Е-75.
Такође, како је најављено у новембру прошле године, ауто-пут Рума-Шабац биће готов за сада већ две и по године, као и брза саобраћајница Шабац-Лозница. У тај пројекат је уложено скоро 500 милиона евра. Другим речима, на потезу од Руме до Лознице гради се 77 километара најмодернијих саобраћајница у том делу земље, а Шабац добија и нови мост на Сави.
Актуелни пројекти ће значајно олакшати кретање становницима из густо насељених места око ових градова, који убудуће неће морати да круже и иду старим путем. Још један град је додатно добио на значају половином јуна, а то је Чачак, будући да је тамо отворен Научно-технолошки парк.
Чачак је тако постао град који има велики потенцијал на пољу дигитализације и науке, и може привући много страних инвеститора.
Чак две иновативне идеје промовисане у последње време потичу од младих Чачана: једну је осмислио Бранимир Плазинић, а реч је о првом ротационом паркинг систему у Србији.
Иза друге идеје, о еко-плочама од стакла, такође стоји Чачанин: Павле Милошевић се након студија у Кини вратио у родну земљу, и започео јединствени бизнис који је први тог типа, како каже, у Европи.
Подсетимо, крајем децембра 2019. возачи су могли да се увере и у предности ауто-пута "Милош Велики", када је први пут било могуће стићи од Београда до Чачка за око сат времена.
ХРВАТИ ГРЦАЈУ У ДУГОВИМА ЗБОГ КОРОНЕ! Задужују се од ЕУ за нових милијарду евра
СЕВЕР ЕВРОПЕ НА КОЛЕНИМА: Ово нико није очекивао, највећи пад стандарда у историји скандинавских земаља
Телеком Србија започео процес издавања корпоративних обвезница
На ливади поред Рибничког језера ниче Златни град: Цена земљишта на овом златиборском подручју дупло скочила
ПОТРЕБНО ЈЕ ВИШЕ ПРОЈЕКАТА И БРЖИ РАЗВОЈ: Ана Брнабић амбициозно намерава да подигне овај српски велики град