ЧАДЕЖ НАЈАВИО ДОБРЕ ВЕСТИ: Домаћа привреда планира значајна улагања у 2021. години
Десетак великих привредника већ је дало преглед инвестиција за 2021. годину у различите секторе
Десетак великих привредника већ је дало преглед инвестиција за 2021. годину у различите секторе, што даје неку врсту оптимизма да бизнис верује да мора да се развија даље, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије. Најављене инвестиције Еликсира, МК Групе, Мојих брендова, Матијевића и других, по речима Чадежа, довешће до раста нашег извоза.
Министарка Матић: И у случају потпуног затварања тржиште у Србији спремно за нормално функционисање
ЕВРОПА СЕ ПОЛАКО ЗАКЉУЧАВА: У које државе Срби и даље могу да путују и под којим УСЛОВИМА?
БРЕГЗИТ: Наредних дана споразум Велике Британије и ЕУ?
Чадеж је на панелу одржаном у оквиру Самита пословних лидера указао да мале економије које немају великих могућности на финансијском тржишту морају да нађу свој пут да економски опстану, преживе овај период, очувају запосленост и привредни потенцијал. Подсетио је на писање и анализу немачког Билд Цајтунга да Србија има добре резултате у погледу БДП.
- Данас причамо у свету који се тотално променио, све оно што смо знали, све дефиниције које смо учили више нису исте - тржишта, инфлација, тржишта капитала, све је померено у неком правцу за који можда нисмо свесни како ће излегдати следеће, а можда ни наредних пет година - рекао је председник Привредне коморе Србије.
Бизнисмен Андреј Јовановић (Моји брендови) оценио је, да је упркос кризи, сада прави моменат за улагања и велике инвестиције. Привредници у Србији, по његовим речима, треба да анимирају стране инвеститоре да заједно са њима раде и развијају заједничке пројекте у Србији и региону, док држава треба да подстиче развој малог и средњег бизниса.
- Сада треба улагати. Ово је тајминг за то. Свима предлажем да буду храбри у томе - рекао је Јовановић..
Инвестиције су најпрагматичнији пут да се оствари неки циљ јер имамо потенцијала и могућности за то, додао је он и упозорио да наредна година за привреду неће бити лака и да ће знатан утицај на домаћу економију имати глобална дешавања, посебно у највећим економијама као што су САД, ЕУ, Кина.
Јовановић је мишљења да држава не треба да бежиод задуживања, али да тај новац треба уложити у развојне пројекте као што су инфраструктура и грађевинарство на којима би био ангажован велики број људи, што би одржало запосленост.
Привреда реагује на кризу тако што се прилагођава, улаже се у грађевинарство јер је то једина сигурна лука. Људи се плаше да ће новац бити обезврђен, додао је Јовановић.
Смарта да је данашња криза наставак кризе 2008, да је то системски проблем јер тада неке ствари нису решене већ су гуране под тепих.
Јовановић је додао да је у Србији у протеклом периоду много важних ствари добро урађено стабилан је курс, монетарна и фискална политика, предвидиви услови пословања.