Почиње продаја ЗАПЛЕЊЕНЕ РОБЕ на царини: До аутомобила за мале паре
У царинским складиштима широм Србије сутра почиње сезона аукција заплењене робе са граничних прелаза, али и путева у нашој земљи, кажу у Управи царина.
Тренутно се ради и на изради апликације преко које ће моћи да се купује одузета роба, а план је да проради у другој половини године.
Аутомобили, мотори, луксузни чамци, али и хиљаде различитих предмета попут телевизора, цигарета и гардеробе налази се у специјалним магацинима широм Србије. На простору царинарнице Београд на Бежанијској коси чува се, међу стотинама других аутомобила, и луксузни "крајслер", међутим, овај ауто се налази на потерници Интерпола.
Неки од ових аутомобила и мотора годинама, под отвореним небом, чекају купца, а прва следећа прилика да им се пронађе власник биће 5. априла, за када је заказана јавна лицитација на Бежанијској коси.
Царински службеник у овој царинарници Божидар Ђурић објашњава како тече поступак, од провере сумњивог возила и путника, заплене, до одлуке суда да одузета роба иде на добош.
- Кад се изврши заплена, странка добије потврду о одузетим предметима и роба се смешта у сабирни центар Царинарнице Београд на Бежанијској коси у магацин отвореног и затвореног дела где је под надзором - каже Ђурић.
С обзиром на то да поступци пред судовима трају годинама одузета роба "чека" да се цео случај заврши и онда се или врати власнику или нађе новог на јавној лицитацији.
Коначну одлуку о судбини робе доноси суд, који налаже како ће се са њом даље поступати, а приходи остварени од продаје царинске робе на лицитацијама сливају се у државну касу.
Уколико, на пример, шверцована гардероба, фармерице, јакне, патике, мајице, копије познатих брендова, не пронађу новог власника, уништавају се.
- Царинарница Београд је прошле године имала седам јавних лицитација царинске робе и четири лицитације заплењених возила и робе - подсећа Ђурић.
Финансијска индустрија се сели из Британије највише у Даблин
Каже и да је у току поступак израде апликације за е-продају царинске робе, а циљ израде ове апликације је да се заинтересованима омогући да лицитирају "из фотеље", а држава увећа приходе у својој каси.
Управа царина је за последње три године у државни буџет уплатила више од 2,5 милиона евра остварених путем јавних лицитација, кажу надлежни.