ЦЕНАМА МЛЕКА ПРЕТИ ДРАМАТИЧАН РАСТ: Украјинска криза направила хаос, производња нагло опала и постала ужасно скупа!
Ситуација је критична
Светске цене млека се суочавају са драматичним растом због тренутне ситуације у Украјини. Претходно, поремећај ланца снабдевања због ковида већ је довео до вртоглавог скока цена производа кључних за производњу млека, као што су пуномасно млеко у праху и безводне млечне масти.
ЕВО ДА ЛИ ЋЕ БАЈДЕН ПОСЕТИТИ УКРАЈИНУ! Хитно се огласила Бела кућа - ово је циљ његове посете Европи
ОВО СУ ШЕСТ КЉУЧНИХ ТАЧАКА НА ПРЕГОВОРИМА! Договор Путина и Зеленског око ових питања значиће и КРАЈ РАТА?
УНИШТЕНО БЛИЗУ 1.500 УКРАЈИНСКИХ ТЕНКОВА! Руске снаге скоро потпуно разбиле националистички батаљон "Донбас"
У јануару су произвођачи у Аустралији, Новом Зеланду (који сам контролише око 35 одсто глобалног извоза млека), ЕУ, САД и Аргентини забележили пад производње од 1,7 одсто на годишњем нивоу, наводи Фајненшел тајмс.
Нови Зеланд и ЕУ заједно чине око 70 одсто укупног извоза млека, а следе САД, Аустралија, Бразил и Аргентина. Међутим, производња је нагло опала, при чему су Нови Зеланд и Аустралија забележили пад од преко 6 одсто.
Безводна млечна маст достигла је рекордну цену од 7.111 долара по тони 15. марта, док је пуномасно млеко у праху овог месеца скочило на осмогодишњи максимум.
- Криза у Украјини је закомпликовала ионако сложену оперативност услед ковида 19, утичући тако на глобалне ланце снабдевања, цену нафте и глобалну понуду житарица - рекао је Мајлс Херел, извршни директор новозеландске мултинационалне млечне задруге "Фонтера ФТ".
Русија, Украјина и Кина су водећи извозници и ђубрива на бази азота и пшенице – виталне хране за стоку, заједно са кукурузом и сојом. Проблеми у снабдевању гасом, погоршани ситуацијом у Украјини, заједно са ограничењима услед пандемије наметнутим у Кини, отежали су набавку оба.
Комбинација свих тих фактора чини производњу "ужасно скупом", рекао је Крег Хаф, директор у компанији "Аустралијан дејри фармерс".