"ЧЕШЉАЊЕ": Од марта креће опорезивање и одузимање нелегално увећане имовине
Пореска управа може да користи све врсте евиденција и података које поседују надлежни органи.
Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу по стопи од 75 одсто, ступа на снагу средином марта ове године до када би Пореска управа требало да обезбеди посебну јединицу које ће се бавити његовом наплатом.
"УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ" Познато када почиње други круг и које ће бити награде
ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА НА ЗЛАТИБОРУ КОНАЧНО ПОЧИЊЕ СА РАДОМ: Све је спремно за незаборавну вожњу од 25 минута!
НАСТАВЉАЈУ СЕ ПОВЛАСТИЦЕ И У ОВОЈ ГОДИНИ: За кога важе мањи порези ако запосле нове раднике?
Закон је донет почетком прошле године са одложеном применом од годину дана и уређује поступак утврђивања имовине физичког лица, њено увећање и посебан порез на имовину за коју физичко лице не може да докаже да је стекло на законит начин.
Пореска управа покреће поступак контроле ако се у "prethodnom поступку учини вероватним" да у највише три узастопне календарске године у којима је физичко лице увећало имовину, постоји разлика између ње и пријављених прихода, већа од 150.000 евра у динарској противвредности.
Терет доказивања увећања имовине у односу на пријављене приходе физичког лица је на Пореској управи, а на физичком лицу је терет доказивања да је на законит начин стекло имовину која је већа од пријављене.
Пореска управа била је дужна да образује посебну организациону јединицу за утврђивање порекла имовине у коју спадају непокретне ствари, стан, кућа, пословна зграда и просторије, гаража, земљиште.
У имовину се убрајају и финансијски инструменти, удели у правном лицу, опрема за обављање самосталне делатности, моторна возила, пловни објекти, ваздухоплови, штедни улози, готов новац и друга имовинска права.
Пореска управа може да користи све врсте евиденција и података које поседују надлежни органи, а поступак се спроводи на основу анализе ризика, у складу са годишњим смерницама које доноси директор Пореске управе и оне нису јавно доступне.
Саветник за порезе Ђерђ Пап рекао је да не очекује значајне резултате од примене тог закона.
- Поступак провере имовине је компликован и дуготрајан јер у Србији нема свих валидних података о приходима - рекао је Пап.
Додао је да се у земљама ЕУ проверава када неко купи скупоцени ауто или неку некретнину да ли су му то омогућили приходи, а да је то лако утврдити јер нема "сиве" исплате зарада као у Србији.
Он је рекао да је институт унакрсне провере имовине, који је пандан провери која је сада уведена, унет у Закон о пореском поступку и пореској администрацији 2002. године, али да из необјашњивих разлога никад није примењен.
Подсетио је да је 2003. године пропао покушај наплате пореза на екстрапрофит и да је враћен новац који је био наплаћен бизнисмену и власнику Мобтела Богољубу Карићу.
Истакао је да је за спровођење сваког закона, па и за овај неопходна политичка воља.