СТАНОВЕ НИКО НЕ КУПУЈЕ, АЛИ ЦЕНЕ НЕ ПАДАЈУ: Тржиште некретнина у Црној Гори доживело страшан пад
У Црној Гори је продаја некретнина пала за 80 одсто
Црногорско тржиште некретнина је од марта прошле године и појаве корона вируса у великом паду, а већина грађевинских инвеститора и представника агенција за некретнине кажу да ни почетком ове године није дошло до опоравка тржишта и повећања продаје.
ДРЖАВНА ПОМОЋ У ПРАВИ ЧАС: Данас креће пријава за првих 16.000 динара, познато ко може да рачуна на помоћ
ОНЛАЈН КУПОВИНА У СРБИЈИ ЕКСПЛОДИРАЛА: Срби потрошили 32 милијарде динара - једна ствар се убедљиво највише куповала!
ДА НАСЕЛИМО ЦЕЛУ СРБИЈУ: Министар најавио доделу 150.000 кућа за младе пољопривреднике
Представници агенција за некретнине и грађевински инвеститори су, у разговору за Побједу, оценили да опоравак црногорског тржишта некретнина зависи од динамике имунизације како у земљи, тако и у најразвијенијим европским земљама и Русији.
Они сматрају да је, поред пандемије ковид-19, на тржиште негативно утицала и нестабилна политичка ситуација у Црној Гори у последњих пола године.
Процењују да би до стабилизације тржишта, повећане потражње и продаје некретнина, првенствено станова, могло доћи крајем ове и почетком наредне године, када очекују и бољу епидемиолошку ситуацију.
Црногорски грађевински инвеститори поручују, међутим, да и поред драстичног пада продаје неће смањивати цене станова.
- Чак и пре пандемије промет није био велики, односно био је лош. Моја продаја станова је пала 80 одсто у односу на период пре пандемије, а пошто ја немам никаквих обавеза према банкама, нисам спустио цене и промет је врло лош - каже власник и извршни директор подгоричке компаније "14. септембар" Мехмед Коларевић.
Грађевински инвеститор и власник подгоричке компаније Зетаградња, Благота Радовић, наводи да се цене станова ове фирме крећу у Подгорици од 1.100 до 1.300 евра по квадрату, а на неким ексклузивним локацијама се продају и по цени од 1.800 евра.
- Свака политичка несигурност и нестабилност утиче на економију, па и на наш сектор. Ту нема дилеме, то је повезано једно са другим. Ипак епидемија је највише утицала на тржиште некретнина - казао је Радовић.
Директорка агенције "Ива некретнине" Мира Радовић каже да је ситуација на тржишту некретнина била мало боља почетком године, након божићних празника, али да после увођења нових мера због погоршане епидемиолошке ситуације и "закључавања“ појединих општина интересовање за некретнине не постоји.
- Има и станова који се нуде и по 1.800, 2.000, па и 2.200 евра по квадрату, али ја не знам за коју је то клијентелу - додала је Радовић.
Агенција за некретнине "Монтенегро проспект" има канцеларије у три приморске општине, Котору, Будви и Бару, а њен директор Иван Дашић наводи да тамо тражња дефинитивно постоји.
- Код нас је број упита већи него прошле године у ово време, али је број продаја мањи као и њихова вредност - казао је Дашић.
Према његовим речима, у Тивту је просечна цена 2.300 евра по квадрату, у Будви и Херцег Новом 1.800, Котору 2.085, у Бару 1.300 евра по квадрату.
- Постоје велике осцилације унутар сваке средине између најнижих и највиших цена. Премијум сегмент је изван ове статистике и ту цене неретко достижу и цифре преко 5.000 евра по квадрату - напомиње Дашћ.
Подаци црногорског завода за статистику, Монстата, показују да је просечна цена квадратног метра стана у новоградњи у Црној Гори у четвртом кварталу прошле године износила 1.007 евра и мања је за 11,3 одсто у односу на исти период 2019.
Просечна цена квадратног метра стана у новоградњи у Подгорици у четвртом кварталу износила је 985 евра, у приморском региону 1.359 евра, у средишњем региону 635 евра, док је у северном региону била 766 евра, навели су из Монстата.
Што се тиче издавања станова, тренутно је и ту ситација јако лоша, цене су пале за 20 до 30 посто, али је тражња врло слаба, пише Побједа.