ДА ЛИ ЋЕ ПОСКУПЕТИ ГОРИВО? Цена литра у региону кренула у плус, а ево какво је стање у Србији
Гориво у Србији не би требало значајно да поскупи у наредних неколико месеци, јер су складишта домаћих нафтних компанија пуна нафте која је на глобалном тржишту купљена по ниским ценама, па ће самим тим и цене на пумпама бити ниже.
Слична ситуација била је и недавно када су цене кренуле да падају и када је дошло до спорог појефтињења горива, јер су резервоари били пуни скупљег енергента купљеног неколико недеља раније. У једном моменту су поједине нафтне компаније имале залихе и за два месеца, што се раније врло ретко дешавало.
НАЈВАЖНИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА ТУРИСТЕ: Колико ће овог лета коштати лежаљке, храна и пиће у грчким одмаралиштима?
ИЗНЕНАДНИ РАСТ ЗАЛИХА СПУСТИО ЦЕНЕ: Нафта појефтинила за три одсто
КИНА УВОДИ ДИГИТАЛНУ ВАЛУТУ УМЕСТО КЕША: Пилот-тест на зимској олимпијади, а ево како ће функционисати плаћање
Дакле, како тврде познаваоци прилика, возачи у Србији немају разлога за бригу, иако су их кретања у суседним земљама претходних дана можда натерала да се замисле. Наиме, док се у Србији већ неколико недеља цена дизела креће око 132 динара, а бензина око 123 динара за литар, у Црној Гори су од понедељка скупље све врсте горива, а од уторка и у Хрватској.
По шест центи поскупео је БМБ 98 и БМБ 95 на црногорским пумпама, па сада коштају 1,09 евра по литру (128 динара), односно 1,05 евра (123 динара). Евродизел је поскупео пет центи, па литар кошта 0,94 евра, односно 110 динара.
На хрватским пумпама бензин је скупљи за 35 липа, док је цена дизела већа за 30 липа, па је возачима сада за просечан резервоар од 50 литара потребно око 17,5 куна више (око 270 динара) ако точе бензин, односно 15 куна (око 230 динара) ако њихов ауто иде на дизел.
Нафта на клацкалици
Цене нафте су у претходном периоду расле четири недеље заредом, да би јутрос пале након што су подаци америчке нафтне индустрије показали изненадни нагли раст залиха. То је смањило наде да ће почетак ублажавања мера ограничења уведених због сузбијања корона вируса омогућити стабилан раст тражње.
Пад цена оба типа нафте се продубио од среде због неизвесности уочи састанка Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и њених савезника 9. јуна, везаних за спремност Русије да још више смањи прозводњу.
Према речима Небојше Атанацковића, сувласника једне приватне нафтне компаније у Србији, не треба очекивати да ће цена сирове нафте значајно да расте у наредном периоду, иако све земље почињу полако да покрећу своје привреде, па ће се и тражња за нафтом вратити на ниво пре почетка пандемије. У међувремену је толико нафте извађено да постоје залихе које неће дозволити велики скок глобалне цене или повратак на раније вредности од 65-70 долара по барелу.
- Мислим да ће се до краја ове године цена на светском тржишту кретати око садашњих вредности, а то значи око тридесетак долара, па очекујем да ће се и код нас цене горива на пумпама одржати на тренутном нивоу, уз неке мање осцилације. Мислим да литар никако неће отићи испод евра, као што се дешавало у Босни и Херцеговини, пре ћемо моћи да се поредимо са Хрватском или Мађарском - оцењује Небојша Атанацковић и подсећа да је Србија ипак само једна "мала тачкица" у укупном светском промету нафтних деривата.
Ни Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, не очекује велике промене у ценовницима на пумпама у Србији, иако каже да ће глобална кретања, када је реч о сировој нафти, свакако оставити трага и на српско тржиште.
- Та кретања су заиста непредвидива и не зна се у ком смеру и којом брзином ће ићи. На пример, садашња цена барела сирове нафте креће се око 35 долара, мада се очекивало да ће расти знатно брже. ОПЕЦ-ов договор има за циљ да доведе цену нафте на одржив коридор између 40 и 50 долара, али то не зависи само од производње, већ и од потражње, а она се полако ревитализује - каже он.
Мићовић наводи да се и у Србији од средине маја потрошња горива полако враћа на ниво пре избијања пандемије корона вируса. Он очекује да и привреда почне да се буди и да повећа тражњу за нафтним дериватима.
Могућ пораст цене НАЈЈЕФТИНИЈЕГ ГОРИВА НА СВЕТУ? Најављено "фер" поскупљење
ПРОИЗВОДЊА ВИНА СЕ ТРЕСЕ ЗБОГ КОРОНЕ: Италијанска индустрија очекује ВЕЛИКИ ПАД продаје у току ове године
АКО СЕ ЗАРАЗИТЕ У ОВОЈ ДРЖАВИ ДОБИЈАТЕ БЕСПЛАТАН СМЕШТАЈ, ЛЕКОВЕ И ХРАНУ: Ово су мере за привлачење туриста
МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ: Корона криза ће проузроковати пад туризма за чак 70 одсто!
ШТА АКО СЕ ЗАРАЗИТЕ КОРОНОМ У СТРАНОЈ ЗЕМЉИ? У Грчкој лечење плаћате сами, а можда вам Србија надокнади!