ДА ЛИ И КАДА ЋЕМО МОЋИ У ГРЧКУ? Министар туризма Теохарис открио и шта ће бити са прошлогодишњим аранжманима
Недавно су министри туризма Србије и Грчке, на онлајн конференцији, разговарали о условима за отварање граница.
- Ситуација са пандемијом је и даље прилично неизвесна, нарочито у погледу тога како ће се и када државе отворити за масовни туризам. Уз то, имамо и кашњење у производњи и дистрибуцији вакцина. Грчка ће, дакле, отворити своје границе на начин о којем се тек разговара. Као и прошлог лета, отворићемо туризам, али са апсолутном бригом за наше госте. У сваком случају, будите сигурни да ћемо благовремено обавестити путнике и фирме у Србији - каже Харис Теохарис, министар туризма Грчке.
УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ – Компанија Меридиан стипендира најбоље студенте
И ДАЉЕ РАСТЕ ТРАЖЊА: За куповину викендица није могућ стамбени кредит, али овако можете до новца за њих
Више од 170 привредника из света и Србије без ПЦР у нашој земљи преко сервиса ПКС
Министар туризма Грчке Харис Теохарис, овако објашњава када ће и да ли ће грађанима Србије бити дозвољен улазак у ову медитеранску земљу. Иначе, недавно су министри туризма Србије и Грчке, на онлајн конференцији, разговарали о условима за отварање граница.
Шта Србија представља Грчкој и колико су вам наши туристи значајни?
- Уз традиционалне пријатељске односе између наша два народа, српски туристи представљају важан сегемент потражње за грчким тржиштем. Званичне бројке показују да је Грчка популарна дестинација за грађане Србије. Само у 2019. години, дочекали смо више од милион српских туриста. Процењује се да су они током боравка у нашој земљи потрошили око 356 милиона евра. Ту треба узети у обзир да становништво Србије не прелази седам милиона грађана. Такође, доказ узајамног поштовања и добрих односа наше две државе је закон о снажној сарадњи Грчке и Србије, у област туризма, који је грчки парламент донео у септембру 2019. године.
Први сте предложили увођење "ковид пасоша". Како планирате да то функционише?
- Разумем да је за овај предлог владало велико интересовање и да су се многи грађани Србије због тога вакцинисали. Драго ми је што смо допринели здравственој безбедности српског народа. Не говоримо, међутим, о здравственом пасошу, већ о потврди о вакцинацији, коју неко може показати, а неко други је у могућности да провери његову аутентичност. У Мадриду сам учествовао на састанцима Светског туристичког кризног комитета и Извршног савета Светске туристичке организације, где сам имао прилику да детаљно објасним наш предлог. Било је врло охрабрујуће што је ИАТА заузела формални став у корист овог предлога. Оно што ми предлажемо јесте да гранични поступци постану једноставнији за оне који су вакцинисани у односу на друге који ће бити тестирани.
Да ли ће туристи и грађани који су вакцинисани лакше путовати у Грчку?
- Да, вакцинација ће поједноставити процедуре. Наша визија је да нам здравствена сигурност буде савезник, а не препрека кретању. Али очекујемо да ће сви моћи да путују, било уз спровођење тестирања, било уз примену карантина.
Хоће ли постојати разлика у пореклу вакцина, на пример да ли је неко примио руску, кинеску или неку другу вакцину?
- Питање је још увек у фази разматрања. Рано је ишта рећи. Као што знате, Руски фонд за директна улагања поднео је захтев за регистрацију вакцине "Спутњик В" против ковида-19 Европској агенцији за лекове. Чекамо његову процену у фебруару и тада ће одлуке доносити наша влада и Европска унија. Исти поступак доношења одлука односиће се на кинеску вакцину и на било коју другу вакцину.
Како ће се решити проблем плаћених аранжмана од прошле године, који нису реализовани?
- То је питање од примарног значаја за предузећа у туристичком сектору, која се већ суочавају са проблемима ликвидности и за купце-туристе, који ни у ком случају не би требало да изгубе новац. Ове године моћи ће да се пруже плаћене услуге, јер очекујемо да ће бити мања ограничења. Ако не, туристи по закону имају право на поврат новца.