Да ли су и даље срећни поводом БРЕГЗИТА?! Након "развода", Велика Британија мора да плати око 50 МИЛИЈАРДИ ФУНТИ
Стиже их казна за то што су хтели да се отцепе
Велика Британија прихватила је захтеве Европске уније о изласку из чланства, што би могло да се значи да ће Лондон платити Бриселу око 50 милијарди фунти како би Немачка и Француска пристале да преговарају о трговини, пише британски "Гардијан".
Прочитајте и:
Преговори који су се иза кулиса одвијали без прекида довели су до уопштене сагласности Велике Британије да напусти блок финансијским поравнањем од 89 милијарди фунти, иако се Британци надају да ће коначни нето рачун бити дупло мањи.
Дипломате ЕУ обавештене су у уторак је дошло до напретка по питању коначног рачуна, али да ће до коначног договора вероватно доћи до краја следеће недеље.
Коначна сума је највероватније 13 процената од 660 милијарди фунти укупних дугова којима се Велика Британија посветила као држава чланица, укључујући и седмогодишњи буџет до 2020. године, трошкове пензија и неизмирених кредита, као што су они у Украјини, као и за одржавање Чернобиља безбедним.
Старији званичник Европске уније, рекао је за "Гардијан" да је Велика Британија спремна да испоштује неплаћене рачуне, кредите, пензије и друге обавезе настале за 44 године чланства.
- Чули смо да Велика Британија жели да плати. Схватили смо да се ради о цифри која покрива обавезе и оно што ми сматрамо стварним обавезама. Међутим, морамо то да видимо на папиру - рекао је званичник ЕУ.
Рачун за излазак из ЕУ могао би у тоталу да износи између 60 и 65 милијарди евра (53 до 58 милијарди фунти) пише британски лист, иако ЕУ званичници нису желели да говоре о цифрама, док се сматра да ће влада у Лондону учинити све да коначна цифра буде што мања. Премијер Велике Британије Тереза Меј добила је прошле недеље пристанак кључних министара свог кабинета да повећа укупну суму коју је Британија спремна да плати, међутим коначна цифра није договорена.
За дипломате ЕУ, тренутак истине биће састанак уз ручак Мејеве и председника Европске комисије, Жан-Клода Јункера, који ће бити одржан 4. децембра. Очекује да се ће се тада на столу наћи сва три спора око развода, британски дуг, ирска граница и заштита права европских грађана. Уколико се сложе око свих питања, већ истог дана могла би да буде издата препорука о даљем напретку.
Европски званичници донеће коначну одлуку на састанцима 14. и 15. децембра, а кључна ће бити препорука о даљем напретку, коју треба да да главни преговарач ЕУ, Мајкл Барнијер. Затим ће се покренути расправа у 27 главних градова држава чланица.
Уколико до споразума дође, питање које ће остати је ирска граница, а дипломате ЕУ још не знају да ли ће влада Ирске позвати Барнијера да одбије препоруку о напретку, како би зауставила процес. Влада Британије је, по препоруци Барнијера, изоставила Северну Ирску, која је остала на јединственом тржишту и царинској унији.
Још један високи дипломата рекао је да је сада закон о разводу у реду, али да је сада главна брига граница, као и да ће Ирци морати да одлуче.