ДА ЛИ ЗНАТЕ ШТА ЈЕ КИВАНО? Необичног је укуса и гаји се и у Србији!
Ваљевци су познати по гајењу шљиве и малине, међутим, у град на Колубари стигло је и егзотично воће из Африке.
Необично, али укусно воће – кивано, на свом имању у Белошевцу узгаја Никола Пауновић. За гајење кивана или афричке бодљикаве диње, заинтересовао се након једне телевизијске репортаже, набавио је семе ове billjke и већ у фебруару кренуо са сетвом.
СРПСКИМ ПРОИЗВОДИМА ОТВОРЕНО ВЕЛИКО ТРЖИШТЕ: Ратификован споразум о слободној трговини са Евроазијском унијом
ДЕТАЉНО УПУТСТВО ЗА НАГРАДНУ ИГРУ "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ": До сада послато више од 35.000 коверти
Познато је да се очекује ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА У ЈАВНОМ СЕКТОРУ, али ово су нови детаљи које нисте знали!
Прве бодљикаве плодове, светлозелене боје, због чега највише личи на киви, и укуса комбинације банане, диње, краставца и лимете, обрао је почетком септембра.
На имању се нашле и друге егзотичне врсте
Осим у гајењу кивана, Пауновић се опробао и у гајењу горке диње, која такође води порекло са афричког континента. За њу каже да изузетно добро рађа, брзо сазрева и једе се док је зелена. У његовој башти ове године било је места и за перуанску јагоду из Јужне Америке, где се узгаја као поврће.
-Волим нове ствари и да производим нешто што није карактеристично. Кивано ме је заинтересовао првенствено што га нисам виђао осим на телевизији и решио сам да пробам. Ове године сам подигао плантажу са више од 200 садница. Ово је пробна производња да видим како ће да успева на отвореном по земљи и у шпалиру, али и у пластенику, да бих на тај начин видео у којим условима ће да даје најбољи принос, квалитет и укус плода- испричао је Пауновић..
Воће, које је добило име по кивију, успева у нашим условима, није захтевно за гајење, једино што је потребно да се сачека пар месеци да сазри, од раног пролећа до јесени. Једногодишња је биљка, а како наводи Пауновић, по једној биљци има 30 до 40 плодова просечне тежине око 400 грама. По гајењу најсличнија је краставцу, с тим што не захтева велику количину воде, али воли сунчана и топла места.
Узгој
-У пластеницима даје далеко већи принос него на отвореном пољу, мада је и на отвореном род задовољавајући. Задовољнији сам биљкама које су гајене у пластенику и у шпалиру, док за ове које су по земљи сада је тешко дати оцену јер су прекривене листовима- објашњава он.
Осим стајњака и наводњавања чистом водом, није користио минерална ђубрива, нити било која друга биљна хранива. Како сам каже, није било појаве болести ни штеточина тако да није било потребе ни за примену хемијских препарата за заштиту.
Цена
Пауновић наводи да у Ваљеву мало људи зна за ову биљку богату витаминима и за њена лековита својства. Са друге стране, како каже, ни њена цена није приступачна за наше људе. Прошле године у великим трговинским ланцима у Београду килограм кивана се кретао од 1.200 до 1.500 динара, док би ове године на велико према тренутним информацијама килограм био око шест евра.
-И то је откупна цена по којој би кивано произведен у Србији ишао за извоз, јер код нас генерално постоји проблем са пласманом. Постоји интересовање откупљивача из Хрватске, који би крајем године откупио све количине кивана од више произвођача, али како нам је рекао, тек када прода свој поризвод-додаје Пауновић.
Он даље наводи да се код нас у просеку цена креће од 700 до 800 динара за килограм.
-Покушао сам са продајом путем друштвених мрежа и има интересовања. Има муштерија које долазе једном до два пута седмично и купе по десетак комада, а ја комад тежине око 300 грама продајем за 250 до 300 динара- тврди он.