Данас одлука о Гоши: Ово су могући сценарији
Након четири месеца штрајка
Колико је близу решење проблема у ФШВ Гоша из Смедеревске Паланке, која је у блокади због дуга држави од око четири милиона евра и у којој радници већ четири месеца штрајкују због неисплаћених зарада, зависи од договора да ли ће запослени почети да раде пре или након исплате заосталих плата.
Завршена прва рунда преговора: Чека се министар Кнежевић, од тога зависи даљи исход штрајка
Та одлука требало би да буде донета овог јутра, када ће са радницима да разговарају председник Штрајкачког одбора Милан Вујичић и генерални директор Гоше Милутин Шћепановић.
Како је јуче истакао министар привреде Горан Кнежевић, држава је спремна да направи репрограм дугова према Фонду за развој и Пореској управи тек када Гоша почне да ради, односно када се радници врате на посао и када фабрика буде могла да гарантује да ће да испоручи робу добављачима.
Ипак, у изјавама које су Танјугу дали Вујичић и Шћепановић, проблем лежи управо у томе када ће заостале зараде да буду исплаћене.
- Једина ствар око које се генрални директор и ја не слажемо, то је исплата пара. Он тражи да кренемо да радимо, па када продамо нешто од вагона и обртних постоља, да ће да нам да новац. За нас раднике то није прихватљиво. О свему осталом можемо да преговарамо, али око те прве тачке, не - изричит је Вујичић.
Шћепановић, истиче да је захтев за исплатом зарада легалан, али да не може ништа да учини због блокаде рачуна, за шта је потребан репрограм дугова.
ПОСТИГНУТ ДОГОВОР: Ускоро прекид штрајка у "Гоши"
- Лимитиран сам својим могућностима, јер је Гоша у блокади. Како могу да дам, када немам? Могу када се уради репрограм, али за репрограм влада инсистира да почну да раде, јер је ово велика блокада... скоро четири милиона евра - рекао је Шћепановић.
И Вујичић и Шћепановић су најавили да ће јутрос разговарати са радницима и да ће им представити препоруку коју је јуче усагласио Одбор за мирење у Републичкој агенцији за мирно решавање радних спорова.
У тој препоруци се наводи да се запосленима одмах по продаји теретних вагона или обртних постоља на име дела неисплаћених зарада једнократно исплати најмање 65.000 динара, док би остатак заосталих зарада за 2015, 2016. и 2017. био исплаћен у 16 месечних рата почев од 1. септембра ове године.
ВУЧИЋ У ГОШИ: Влада радницима обезбедила једнократну помоћ од 60.000 динара
Препорука предвиђа и да се у сарадњи са надлежним органима изврше обавезне уплате за пензијско, инвалидско и социјално и здравствено осигурање, припадајућег износа доприноса, као и осигурање за случај привремене незапослености за период за који им није покривен, у складу са законом.
- Остајемо у штрајку. Сутра излазим пред раднике, да им изложим шта смо причали, како може да буде и шта даље. Радници ће да одлуче шта и како -поручио је Вујичић.
Шћепановић је рекао да ће и он учествовати на састанку са радницима и покушати да им објасни да је, како каже, у њиховом интересу да започну процес рада.
Министар Кнежевић је јуче рекао и да влада нема никакав контакт са власником Гоше, компанијом Лиснарт холдинг са Кипра и да су ти контакт подаци затражени од директора Шћепановића.
- Министар Кнежевић наложио је нашем генералноим директору још у петак да му достави имејл генералне директорке Лиснарт холдинга, и он (Шћепановић) је то обећао. Међутим, данас, када смо дошли у владу, он то није доставио. Навео је глупе разлоге и рекао да је крива његова секретарица - рекао је Вујичић.
Објашњавајући зашто још нема контакта власника и представника Владе Србије, Шћепановић је рекао да је Министарству привреде дао адресу и телефоне генералне директорке Лиснарт холдинга која се налази у Агенцији за привредне регистре.
На питање да ли комуницира са власницима, Шћепановић је рекао да то чини само преко адвокатске канцеларије која Лиснарт холдинг заступа у Србији.
- Они овде имају адвокатску канцеларију у Београду, где дође све официјално шта треба. Ја нити знам власничку структуру, нити ко је и шта је - рекао је Шћепановић.
ВУЧИЋ: Помињу Гошу и Јуру, како их није срамота
Радници Гоше су већ готово четири месеца у штрајку због неисплаћених зарада, а траже и уплату пореза и доприноса, као и повезивање стажа. У Гоши има 260 штрајкача, од укупно око 350 радника. Главни захтев Штрајкачког одбора је да се радницима дају неисплаћене зараде од маја 2015. У просеку се по раднику дугује око 600.000 динара. На састанцима се разговара и о репрограму дуга држави од 512 милиона динара, за доприносе.
"Гошу" је приватизовала 2007. године словачка фирма ЖОС Трнава, а садашњи власник је Лиснарт холдингс лимитид са Кипра. Радници сумњају да је у реч о истом власнику, који је препродао Гошу једном од својих предузећа.