ВЕЛИКА ВЕСТ за оне који још увек користе пластичне кесе! Ево шта се дешава!
Одржан састанак са свим градским општинама и да је донет једногласан закључак.
Инспекције неће кажњавати трговце уколико их затекну да крше забрану о пластичним кесама у Београду.
- Донета је препорука о саветодавном ангажовању инспектора са препоруком да се трговци не кажњавају у наредних шест месеци почев од 01.01. 2020. године, рекао је Стевановић.
Злато и сребро поскупели, још једна последица смрти најмоћнијег иранског генерала
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА РАТАРЕ:Трактори склопљени у Србији упола цене - конкурс до маја
Он објашнајва да је одржан састанак са свим градским општинама и да је донет једногласан закључак.
У међувремену, наводи он, требало би да се уведе правилник који ће дефинисати и обухватити све врсте кеса, тачније, правилник о техничким захтевима за пластичне кесе.
Ово је посебно важно јер се већ првог дана забране појавила полемика да ли су биоразградиве кесе које нуде трговци као алтернативу, горе од пластичних.
Подсетимо, уместо досадашњих пластичних кеса, трговци су са почетком примене новог закона, 1. јануара, почели да користе папирне кесе, или оне биоразградиве. Како су објаснили, то се чини како би се смањила производња нових, и смањила штетност по животну средину.
- Код нас су правилником дозвољене кесе са оксо адитивима (оксо-биоразградња) који служе за бржу разградњу. Међутим, то је само бржа разградња, али временом остају честице које се налазе у ваздуху, води, земљи, уносимо их у себе - каже Стевановић.
Он подсећа да оксо адитиве Европа избацује, односно да је ЕУ донела директиву да се за две године ти адитиви избаце из употребе, што значи да ћемо морати и ми да усагласимо правилник у неком тренутку.
- Ми смо увидели то иде у лошем правцу, донели смо документ Стратегија упављања пластиком до 2030. године, у коме смо обрадили све елементе и усагласили са ЕУ. Сада је на ресорном министарству да се тај документ изгура до краја - каже Стевановић.
Према његовим речима, такозване вишекратне биоразградиве кесе јесу горе од пластичних, а највиље су оне кесе од етина.
- Проблем је сакупљање тих кеса, рециклажа. Са еколошке стране етин је најбезбеднији - додаје он.
Како истиче ни паприне нису добре, јер је њихова производња "прљава", а ту је и сеча шума, загашење воде...
Данци су, на пример, подсећа Стевановић, направили једну студију која је једна од најбољих у том сектору, дошли су до закључка да је најобичнија пластична кеса за екологију најбезбеднија.
НАПРЕДУЈЕ БРЗА ПРУГА - На деоници Стара Пазова-Нови Сад завршено више од пола посла
Ове године стиже више од 50 нових инвестиција у привреду Србије
НОВА ОВЛАШЋЕЊА ЗА бележнике: Од сутра без пореских пријава за куповину и наслеђе стана