ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧЕ: Након смиривања тензија на Блиском истоку гориво НЕЋЕ ПОСКУПЕТИ
Будите без бриге.
Нервоза после иранског напада на америчке базе "подгрејала" је цене нафте и злата. Цене сирове нафте "брент", али и америчке лаке, порасле су првих сати трговања више од три долара по барелу, а злато је прешишало 1.600 долара по унци, што је шестогодишњи рекорд. Чим је тржиште проценило да сукоб неће бити ширих размера, ценовници су се вратили - у рикверц. Овај потрес тако не би требало да стигне до возача у Србији.
Смиривање страсти између Ирана и САД дало резултате: АКЦИЈЕ НА БЕРЗАМА ДОБИЛЕ "ВЕТАР У ЛЕЂА"
Цене путарине НАЈВИШЕ НА БАЛКАНУ! Због чега је то тако?
Немци се уплашили ТУРСКОГ ТОКА! Немир влада Европском унијом због РУСКЕ САРАДЊЕ СА БАЛКАНОМ
И министар рударства и енрегитке Александар Антић поручио је да гориво у Србији неће поскупети, јер је цена нафте на светским берзама стабилизована. Извештај са светских берзи, је да се барел "брента" у четвртак куповао по цени 65,62 долара.
Да нафта неће поскупети поручио је и председник САД Доналд Трамп подсећајући своје суграђане, али и цео свет да је његова земља највећи произвођач нафте на свету.
- У последњих пет година догодиле су се драматичне промене што се тиче нафтних деривата на светској сцени - каже Томислав Мићовић, генерални секретар удружења нафтних компанија Србије. - САД су од највећег увозника, захваљујући технологији производње нафте из шкриљаца постале највећи извозник. То препознају светске берзе, тржиште. Јасно је и да у овим нападаима није угрожено ниједно нафтно поље, нити транспорт.
Осетљиво подручје Блиског истока, поготово Ормуски мореуз којим се креће огромна количина нафте ка осталим деловима света, одувек је био главни индикатор раста цена нафте. Недавно, када је извршен напад дроновима на једно од највећих нафтних поља у Саудијској Арабији, цена нафте је скоро истог момента узлетела више од било којег дрона - али се, само после једног дана вратила на почетне позиције.
Свет је чини се, ипак, све мање зависан од нафте са овог подручја. САД су прошле године производиле просечно 15 милиона барела по дану, а на свету се произведе дневно укупно 80,6 милиона барела. Ту је и Русија са производњом од 10,8 милиона барела. Кина и Канада произведу близу четири милиона барела... Не треба заборавити ни Бразил, Мексико са више од три милиона барела дневне производње и Венецуелу која располаже највећим резервама нафте на свету.
Није свакако занемарљива производња Саудијске Арабије са 12 милиона барела дневно, Ирак са 4,5 и Иран са 3,9 милиона барела. И даље су значајни играчи на светском тржишту, и далеко од тога да њихова нафта није потребна растућој светској индустрији, али јасно је да више нису играчи који држе најјаче карте у својим рукама.
Све светске нафтне компаније имају своје резерве баш да би амортизовале ситуације сличне новонасталој на Блиском истоку.
- Али, док оне то раде из комерцијалних разлога, свака држава мора да стварањем соспствених резерви оптимизује безбедност снабдевања тржишта - објашњава Мићовић.
У Србији се од сваког продатог литра горива, од 2014. издваја 2,6 динара за стварање резерви нафте.
Цене злата на светским берзама су се након узлета поново стабилизовале. Њиховом расту је, верују поједини стручњаци, осим напетости у Ирану, допринела све већа потражња централних банака великих држава САД, Кине, Русије, Немачке, које купују велике количине злата.
ДА ЛИ ЋЕ ГОРИВО У СРБИЈИ ПОСКУПЕТИ ПОСЛЕ ВОЈНИХ АКЦИЈА У ИРАНУ? Српски стручњак има ЈАСАН ОДГОВОР!
ЦЕНА НАФТЕ У ЦРВЕНОМ: Ирански напад на америчке војне базе винио вредност "црног злата" ДО УСИЈАЊА! (ФОТО)
ПОДИВЉАЛЕ ЦЕНЕ ЗЛАТА: Тензије на Блиском истоку винуле су "сигурну луку" на највиши ниво у последњих СЕДАМ ГОДИНА
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Рат између САД и Ирана винуо би цену нафте у НЕБЕСА!
ЦЕНЕ НАФТЕ ВРТОГЛАВО СКАЧУ: Након вести да је убијен ирански генерал, вредност "ЦРНОГ ЗЛАТА" одмах узлетела!