ДРЖАВНИ ПОСАО И ДАЉЕ НА ЦЕНИ: Плате веће него у приватном сектору, а неки запослени имају већа примања од 80.000
Око пола милиона грађана запослених у јавном сектору добиће повећање плата од 1. јануара наредне године.
Раст, како је најављено биће мањи него прошле године, када је повећање износило од 8 до 15 одсто, али је извесно да сваки радник може очекивати повишицу у просеку од око неколико хиљада динара.
ВЕЛИКИ ТЕСЛИН ВЛАСНИК СИГУРАН У СВОЈУ ПРОЦЕНУ! "Ако наставе да раде овако, ускоро ће вредети 2 билиона долара"
РУСИ ИЗВЕЗЛИ 1.300 РЕСПИРАТОРА: Највећи увозник Србија
ИЗВОЗ ИЗ СРБИЈЕ ДОСТИГАО ПРЕТКРИЗНИ НИВО: Од следеће године очекује се привредни раст од шест одсто
Истраживање о томе колико зарађују запослени у јавном сектору и како су се одређивале "државне плате" у протеклом периоду довело је до закључка да су оне и даље значајно веће од просечне зараде у земљи која укључује и приватни сектор и која износи око 60.000 динара.
Према најновијим подацима Министарства финансија за јул ове године просечна плата у јавном сектору износила је 68.144 динара. Толико отприлике износи и сада јер у међувремену није било значајнијих промена.
У администрацији (на свим нивоима) истовремено је се зарађивало 69.940 динара, у образовању и култури 64.050 динара, а у здравству и социјалној заштити 66.356 динара.
Од јануара 2019. зарада у јавном сектору просечно је увећана за осам до 12 одсто, односно за 5.000 до скоро 10.000 динара.
Просечна плата у јавним предузећима износила је јавна државна 81.107 динара, а у јавним локалним 59.663.
Како се одређују плате у јавном сектору?
До априла 2012. плате запослених код корисника буџетских средстава и корисника средстава обавезног социјалног осигурања усклађивале су се са стопом раста потрошачких цена. А затим следе промене.
Од октобра 2012. до априла 2014. плате су увећаване за фиксни проценат, и то у октобру 2012. и априлу 2013. два одсто, а у октобру 2013. и априлу 2014. за 0,5 одсто.
После тога уведено је посебно фискално правило које налаже свођење расхода за плате на одржив ниво, тако да се тежи томе да учешће плата општег нивоа државе у БДП-у буде до седам одсто БДП-а, те да се плате могу повећавати у години у којој се на основу одговарајућих планских докумената надлежних органа очекује, односно процењује да ће учешће плата општег нивоа државе у БДП-у бити до седам одсто, и то највише два пута годишње.
Међутим, с обзиром на то да су у претходном периоду мере спроведене фискалне консолидације дале боље резултате од очекиваних, од 2016. до 2020. плате запослених су се повећавале у складу с билансним могућностима буџета свих нивоа власти, односно с расположивим фискалним простором, у фиксним процентима, по секторима.
Појединачне основице за обрачун и исплату плата утврђују се законом о буџету. Такође, основице за обрачун и исплату зарада запослених у јавним предузећима утврђују се колективним уговором.