"НЕШТО МОРА ДА СЕ МЕЊА" Упозорење ММФ, лоше вести за грађане Србије: Цене морају да се повећавају!
У ММФ су упозорили и да су реформе енергетског сектора кључне у убрзавању транзиције ка зеленој енергији, и да ова транзиција мора да се уради брзо.
Говорећи о економији Србије и поздрављајући подизање БДП и раст запослености, неколико стручњака из земље и иностранства ових година говорило је о енергетици и цени струје као кључном изазову за ову годину. Многи не споре да Србија има најјефтиније цене енергената, али, како су навели, то је и упозорење, да нешто мора да се мења.
- Успели смо да цена електричне енергије за домаћинства, упркос корекцији цене у јанару ове године (осам одсто) буде и даље међу најнижима у Европи и региону, што је случај и са ценом гаса за домаћинства - истакла је јуче на Копаоник бизнис форуму Дубравка Ђедовић, министарка за енергетику.
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Ово је разлог зашто целе зиме радите искључиво за струју - није само ПОГРЕШНО, већ и ОПАСНО ПО ЖИВОТ
КАДА ЗАСТАРЕВАЈУ ДУГОВИ ЗА РАЧУНЕ? Стручњаци апелују: ОВО је јако важно
УЗБУРКАНО НАФТНО ТРЖИШТЕ: Цене дивљају - ова одлука УАЕ кључна
С друге стране, оцене да ту треба нешто мењати стижу из ММФ.
Шеф Мисије ММФ-а за Србију Донал Мекгетиген истакао је да је фокус двогодишњег аранжмана Србије са ММФ управо на енергетици и потребама буџета. Његов циљ, како је истакао јесте да цене енергената, које су у Србији ниске не смеју да остану такве већ морају наставити да се повећавају.
- Осим повећања цена енергената треба да дође до промена у државним енергетским предузећима, пре свега Електропривреди Србије, која би требало да се трансформише у акционарско друштво и добије нову управу.
Душан Вујовић, економиста Светске банке и бивши министар финансија Србије, говорећи о реформамау енергетици, рекао је да се њима треба прилагодити.
- За успешну шему потребне су и цене и менаџмент и технологија и диверзификација и ОИЕ и зелена енергија. Контрола цена знамо куда води, она онемогућава све остале аспекте. Субвенционисањем цена струје субвенционишете и амбасаде и оне који возе аутомобиле од 150.000 евра. Решење је да они који не могу на кратак рок да издрже економске цене струје добију помоћ. И ту је ММФ врло јасан када каже оставите цену нормалну и уложимо енергију у то да нађемо групе којима треба да помогнемо - рекао је Вујовић.
У ММФ су упозорили и да су реформе енергетског сектора кључне у убрзавању транзиције ка зеленој енергији, и да ова транзиција мора да се уради брзо.
- Све више земаља се обавезује да се посвети зеленој енергији. Будући mix енергетских извора могу бити или пусх или pull фактор у привлачењу инвестиција. Са пандемијом, ратом у Украјини... видели смо многе проблеме у линијама снабдевања. Офшоринг, оншоринг, неаршоринг, ово нису добре вести за свет. Све то може да кошта глобалну економију од 7 до 12 одсто више него сада. Ипак, за Србију ово може бити шанса за успех, и за њен раст - оценили су у ММФ.
Доза оптимизма која постоји, према мишљењу Стефана Лазаревића, председника Америчке привредне коморе у Србији за српску привреду, кад се погледају резултати из прошлости постоји.
- Ова криза открила је да морамо брзо да решавамо проблеме у сектору енергетике. Морамо да дефинишемо кључне области које могу краткорочно да допринесу смањењу кризе и да од Србије направе модерно пословно окружење, а то су наставак дигиталне трансформације, унапређење здравствене заштите, боље регионалне економске интеграције са циљем достизања чланства у ЕУ и спровођење зелене агенде.
Павле Петровић, председник Фискланог савета указао је да би буџет био уравнотежен када би се склонили трошкови енергетског сектора.
- Главни ризик за ову годину енергетика. ЕПС мора значајно да смањи производњу енергије из угља. Извоз у ЕУ ће подлегати таксама на ове производе који у себи садрже високу емисију ЦО2. Процене су да ЕПС треба да инвестира преко 10 милијарди евра у нередних 10 до 15 година - указао је Петровић.
Бајатовић: Гас сигурно поскупљује
Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је јуче да ће ове године морати у Србији да дође до једног, а вероватно и два поскупљења гаса.
Бајатовић је рекао да свакако са тим поскупљењем неће бити достигнута "пуна цена".
- Десиће се поскупљење гаса, боље да ја то кажем, ја сам и онако дежурни пожарни - мора доћи до поскупљења гаса, сигурно једном, а вероватно и два пута до краја године - рекао је Бајатовић.