Еурибор на најнижем нивоу у последњих годину дана: Цене у знатном опадању (ФОТО)
Еурибор је достигао најнижи ниво у последњих 12 месеци, што може сигнализирати смањење трошкова задуживања за предузећа и потрошаче.
Тачно годину дана је прошло откако је Народна банка Србије одлучила да привремено ограничи каматне стопе на стамбене кредите физичким лицима, за дужнике који су корисници првог кредита са променљивом каматом, а чији уговорени износ не прелази 200.000 евра. Њима је привремено ограничена номинална каматна стопа за период од 15 месеци, до краја 2024. године.
Како је навела НБС, банке неће имати право да од дужника потражују разлику у камати услед примене ове одлуке.
Дакле, већ 12 месеци банкарски клијенти који имају кредите индексиране у еврима мало опуштеније прате кретање еурибора.
За то време се тромесечни еурибор (3М) током последњих десет месеци налази на силазној путањи, па је тако од четири одсто средином новембра 2023. године стигао до тренутне вредности од 3,49 процената.
Шестомесечни еурибор (6М) стигао је од максималних 4,14 одсто у октобру прошле године до тренутних 3,36 процената.
Како су раније оценили банкари са којима је разговарао Biznis.rs, не треба очекивати да ће се еурибор вратити на онако ниске вредности или чак на негативне стопе које је годинама имао, али би у наредном периоду могао да се стабилизује у опсегу од два до 2,5 процента.
НБС и ЕЦБ следеће недеље о каматама
Европска централна банка је на свом последњем састанку у јулу одлучила да не мења камате, пошто је месец дана раније смањила каматне стопе први пут од 2019. године.
Каматна стопа за главне операције рефинансирања сада је на нивоу од 4,25 одсто, каматна стопа на граничну кредитну линију 4,50 одсто, а камата на депозитну линију 3,75 процената.
Према прелиминарним проценама Еуростата, статистичког завода Европске уније, очекује се да ће годишња инфлација у еврозони у августу текуће године износити 2,2 процента, што је пад у односу на 2,6 одсто у јулу. Посматрајући главне компоненте инфлације у еврозони, услуге би могле да имају највишу годишњу стопу у августу (4,2 одсто у поређењу са 4,0 одсто у јулу), а затим храна, алкохол и дуван (2,4 одсто у поређењу са 2,3 одсто).
Плафонирање каматних стопа
Народна банка Србије упутила је средином августа пословним банкама предлог за ограничење каматних стопа. Како је навела гувернерка Јоргованка Табаковић, свим банкама је послат нацрт решења за "плафонирање камата" и НБС очекује да се свака појединачно огласи поводом предложених измена.
Она је истакла да се од предстојећих измена Закона о заштити корисника финансијских услуга очекује да обезбеде win-win ситуацију за грађане и банке. Србија ће, према њеним речима, усвајањем правила о ограничењу висине каматних стопа кренути стопама других европских и држава региона.
„Иако не верујем да би ограничење висине камата смањило цену кредита на тржишту, верујем да би утицало на тражњу грађана јер би имали информацију колики би био ‘плафон’ када је реч о висини каматне стопе и то би им донело предвидивост и сигурност при одлучивању да ли ће се задужити или не. То је посебно важно када су у питању они који су већ подигли стамбене кредите, као и они који то желе, али се не усуђују“, рекао је за наш портал декан Београдске банкарске академије Зоран Грубишић, реагујући на прве најаве о "плафонирању".
Камате на стамбене кредите ограничене су одлуком НБС из септембра прошле године, и то тако да код стамбених кредита који су одобрени закључно са 30. јулом 2022. године номинална каматна стопа не може бити виша од 4,08 одсто. То практично значи да је тим дужницима рата кредита од октобра 2023. умањена за износ од десет до више од 25 одсто.
Када је реч о стамбеним кредитима који су одобрени након ступања на снагу ове одлуке, у периоду њене примене прописана су ограничења: код стамбених кредита са променљивом каматном стопом банка је дужна да фиксни део номиналне каматне стопе (маржа банке) утврди у проценту који није виши од 1,1 одсто до 31. децембра 2024. године, а након тог периода у проценту који буде утврђен уговором о том кредиту, док код стамбених кредита са фиксном каматном стопом банка може одобравати стамбени кредит уз номиналну каматну стопу до 5,03 одсто.
Извор: Србија Данас/Biznirs.rs