НАЈВЕЋА ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА У ИСТОРИЈИ ПОТРЕСА ЕВРОПУ: Због чега је настала и зашто су све очи упрте у Русију?
У току је глобални скок цена.
Домаћинства широм Европе суочавају се са знатно већим зимским рачунима за струју због глобалног скока велепродајних цена електричне енергије и гаса, а групе потрошача упозориле су да би најугроженији у региону могли бити погођени несташицом горива.
ПОМАМА ЗА КУПОВИНУ КУЋЕ НА СЕЛУ! Србија даје 10.000 евра - заинтересовани имају још три недеље да се пријаве!
МЕСО ИЗ ЕПРУВЕТЕ? ДА ЛИ ЈЕ ОВО БУДУЋНОСТ ТРЖИШТА? Право из лабораторије до тањира
Јефтина радна снага однела победу - компанија Тесла се сели у Тексас: Силицијумска долина им СКУПА (ВИДЕО)
Зашто су тако високе цене?
Енергетске компаније плаћају велепродајну цену за куповину гаса и електричне енергије, које затим продају потрошачима. Као и на сваком тржишту, ово може ићи горе или доле, вођено понудом и потражњом. Цене обично расту као одговор на већу потражњу за грејањем и то што људи укључују зими раније, док су оне у летњем периоду обично ниже.
Ипак, цене су скочиле у небо због ниских залиха складишта гаса, високих цена угља у Европској унији, мање испоруке танкера течног природног гаса због веће потражње из Азије, мање испоруке гаса из Русије него обично, ниске производње обновљивих извора енергије и застоја у инфраструктури.
Референтне европске цене гаса у холандском чворишту TTF порасле су за више од 400% од јануара, док су референтни немачки и француски уговори о снази енергије више него удвостручени.
Колико би то могло да потраје?
Зимска грејна сезона у Европи обично почиње у октобру, а не очекује се да ће велепродајне цене значајно пасти током остатка ове године, упркос обећањима неких добављача о додатном гасу. Многи аналитичари очекују да ће цене остати повишене и следеће године.
Русија, највећи европски снабдевач гасом, изјавила је ове недеље да би сертификација подводног гасовода Северни ток 2 из Русије у Немачку, која очекује одобрење немачког регулатора, могла би да охлади скоковите европске цене гаса.
Регулатор, који је у септембру рекао да има четири месеца за завршетак сертификације, рекао је да не може искључити да би операције Северног тока 2 могле ускоро почети, додајући да су испуњени сви технички захтеви.
Међутим, Гаспромове могућности да испоручује веће количине у Европу могле би бити ограничене ове зиме јер још увек пуне сопствена домаћа складишта гаса и већ производе близу десетогодишњег максимума, рекли су аналитичари Банк оф Америца.
Прошлог месеца, норвешки "Equninor EQNR.OL", други највећи европски снабдевач, рекао је да ће повећати извоз природног гаса у Европу. Норвешка снабдева нешто мање од трећине британског гаса.
Зашто малопродајне цене расту?
Многи снабдевачи енергијом најавили су повећање малопродајних тарифа последњих месеци, преносећи веће велепродајне трошкове на потрошаче. Велепродајни трошкови могу чинити велики део рачуна. У Британији, на пример, на дуплим рачунима за гориво (електрична енергија и гас), велепродајни трошкови могу чинити 40% укупних трошкова.
Дакле, када велепродајне цене значајно порасту, добављачи могу повећати потрошачке малопродајне тарифе. Добављачи могу купити енергију на велепродајном тржишту на дан испоруке, дан унапред и месецима или сезонама унапред. Морају да покушају да предвиде када ће цена бити јефтинија и купити праву количину за покривање потреба својих купаца.
Ако добављачи не купују довољно енергије, можда ће морати да купе више по цени која би могла бити већа, у зависности од кретања на тржишту. Ове године цене су наставиле да расту цело лето.
Може ли се ико умешати?
Европски комесар за енергетику Кадри Симсон рекла је да ће ускоро представити план за ревизију тржишта гаса у ЕУ. Једна од идеја, коју је предложила Шпанија, јесте да ЕУ заједнички купује гас како би искористила моћ свог јединственог тржишта од 450 милиона потрошача и створила стратешку резерву гаса у ЕУ, али детаљи су оскудни о томе како би то функционисало.
Неке националне владе најавиле су мере за покушај ублажавања зимског оптерећења за домаћинства, попут субвенција, ограничења цена или преусмеравања профита енергетских компанија на потрошаче.
Британија, која се у великој мери ослања на гас за грејање, увела је ограничење цена на најчешће коришћене енергетске тарифе у 2019. години са циљем да се оконча оно што је бивша премијерка Тереза Меј назвала "откидањем" са ценама.
Међутим, британски регулатор за енергију Офгем подигао је горњу границу за најчешће коришћене тарифе, назване стандардне варијабилне тарифе, за 12-13% од октобра. У петак је саопштено да се очекује "значајан" раст горње границе следећег априла.
Предлози за интервенцију британске владе укључивали су државне зајмове и стварање "лоше банке" за подршку добављачима енергије, као и неочекивани порез који би олакшао терет рачуна за домаћинства.
- Међутим, није јасно како би се било који од таквих предлога могао имплементирати и какав би био њихов утицај на индустрију - саопштио је Moody's Инвестор Сервице.
Шта потрошачи могу да ураде?
Због дерегулисаног тржишта, Британија је имала неке од највећих избора када су у питању добављачи енергије за потрошаче. На тржишту од сада постоји око 40 добављача, мање компаније имају мање капитала да се заштите од високих цена од велепродаје електричне енергије, а девет компанија које опслужују преко 1,7 милиона купаца, или 6% тржишта, престало је да тргује од почетка септембра.
Потрошачи се обично охрабрују да промене добављача или изаберу јефтинију тарифу. Међутим, потрошачке групе у Британији сада кажу да су стандардне варијабилне тарифе, подложне ограничењу цена, међу најјефтинијим јер мањи добављачи пропадају и више нема доступних јефтинијих понуда.
- Међутим, ниво ограничења није максимум који ће неко платити. Ограничење цена поставља ограничење на стопе које плаћате за сваку јединицу гаса и електричне енергије, па ћете, ако их више користите, платити више - рекао је Ендру Кепстик, енергетски аналитичар за веб stranicu moneysupermarket.com
Регулатори, попут британског Офгема, позивају потрошаче да се обрате свом добављачу енергије ако се муче са плаћањем рачуна како би објаснили када и колико се може платити.
Саветују се и мере енергетске ефикасности, попут побољшане изолације, енергетски ефикасне расвете и паметних бројила, који могу захтевати додатне трошкове. Смањење потрошње енергије много је лакше у летњим месецима, пише Реутерс.