ЕВРОПСКИ ПОСЛОДАВЦИ ЗАБРИНУТИ: Ако се мере помоћи прерано укину може доћи до рецесије
Суочени са изузетном неизвесношћу, неједнаким и дуготрајним опоравком, европски послодавци окупљени у кровну организацију BusinessEurope од чланица траже опрез у прераном укидању мера помоћи својим привредама.
Да не ризикују нову рецесију, док су све очи упрте у договор о новом буџету – и позајмицама који се чекају.
Бриселско лобистичко удружење која заступа послодавце пред европским институцијама, а чији је члан и Хрватско удружење послодаваца, у полугодишњој публикацији очекује да ће у 2020. европска привреда пасти 7,4 одсто због епидемије Covida-19 и повезаних блокада, након чега следи 5-процентни раст у 2021.
ВРЕДНИЈЕ ОД ЦЕЛЕ СВЕТСКЕ ЕКОНОМИЈЕ! Астероид који носи невиђено богатство
ШТА ЈЕ ТО АЗИЈСКИ ВЕК - Зелена економија и висока технологија као идеја водиља азијских "тигрова"
Шта победа Бајдена значи за порез, некретнине, дугове? Како ће изгледати новчаници Американаца
- С обзиром на поновно јачање пандемије, државе чланице морају избећи било какво прерано поништавање мера за подршку пословању и радницима, попут субвенција плата и пореских олакшица, које би могле ризиковати нову рецесију и веће дугорочне економске ожиљке - упозорава BusinessEurope, а сличне су се поруке могле чути и са адресе ХУП-а.
Притом је посебно битно одржавати нивое улагања због "масивног" пада приватних инвестиција (видљиво у паду пословног оптимизма и производње капиталних добара) при чему је кључно брза имплементација инструмента ЕУ Next Генератион.
- Средства морају подржати улагања и реформе које могу помоћи у трансформацији раста, продуктивности и конкурентности Европске уније - истичу.
Размере штете од епидемије различито ће се збрајати по појединим земљама и регијама. За неке то значи снажнији удар уз двоцифрени пад БДП-а, а другима тек минусе између 3 и 4 одсто.
Према последњим проценама Банских двора на којима се правио буџет за 2021. (а једнако прогнозира и ХНБ) пад ове године достићи ће 8 одсто. За Европску комисију Хрватска је ипак ближе двоцифреној ивици и групи најтеже погођених земаља.
Према јесењим економским прогнозама ЕК минус се очекује од 9,6 одсто, а идуће године раст 5,7 одсто, те 3,7 одсто у 2022. години када би требао уследити повратак на преткризну активност.
Иако је након сезоне Комисија ублажила дубину пада, наниже је коригован и темпо тог изласка из кризе (раније 7,5 одсто у 2021.)
Колико год да слика опоравка дивергира широм Европе, у извештају BusinessEuropa у чијој је изради учествовао и ХУП, нема пуно разлога за оптимизам.