ФАЗ: Српска економија за пример, признање председнику ПКС Марку Чадежу
ФАЗ констатује да се Србија и Косово не слажу политички, али да две коморе блиско сарађују.
Порука привредника Србије и Косова је јасна: потребан нам је "нови почетак" у нашим односима, заснован на поверењу, прагматичном приступу реалности и јачању наших економских односа.
У АРИЉУ ПОЧЕЛА БЕРБА МАЛИНЕ: Погледајте која је откупна цена "црвеног злата"
ОДЛАЗАК КАО КАТАСТРОФА: Украјина клизи ка финансијској кризи због одласка гувернера
ЗАМЕНА ЗА ШАЛТЕРЕ! Програм електронског развоја Србије: Преко нета многе погодности, за две године 300 НОВИХ УСЛУГА
Овом поруком, коју је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж пренео у разговору за "Франкфуртер Алгемајне Цајтунг" (ФАЗ), уз уверење да је она стигла до влада у Београду, Приштини, Вашингтону и Бриселу, угледни немачки дневник закључује своју, данас објављену, анализу актуелних српско -косовских односа под насловом "Економија као пример", одајући признање "шефу" ПКС за допринос успостављању сарадње две коморе и економских веза као предуслова за нормализацију политичких односа.
- То у српско - косовским односима представља трачак наде - оцењује у ауторском тексту Михаел Мартенс, ФАЗ-ов дописник из Беча.
Две коморе су, пише Мартенс, показале "да су решења упркос компликованој ситуацији могућа и без америчке интервенције", истичући да је преокрет настао Чадежовим доласком на чело Привредне коморе Србије и зеленим светлом да Привредна комора Косово постане постане чланица Eurochambres-a, кровне организације европских комора.
- Комора Косова је 2015. године постала члан Eurochambres-a, кровне организације европских комора - и то уз изричито српско одобрење. То је незамисливо на осталим нивоима, с обзиром да Београд покушава да спречи било какво чланство Косова у међународним организацијама. Пре 2015. године и Привредна комора Србије је блокирала пријем Косова, али доласком новог шефа – Чадежа дошло је до промене начина размишљања - наводи се у тексту.
Уз запажање да се у политички "тешком оквиру за приближавање Србије и Косова" и "економско зближавање одвија компликовано", ФАЗ подсећа да је Ричард Гренел, специјални изасланик америчког председника за дијалог Београда и Приштине, донео нови приступ - започео "енергичну блиц дипломатију клатна између Косова и Србије" под мотом "Прво привреда, па политика", "што је почетком године резултирало потписивањем неколико писама о намерама о успостављању директног железничког и ваздушног саобраћаја између Београда и Приштине, прекинутог још 1999. године, као и о завршетку ауто-пута од српске до косовске престонице".
ФАЗ додаје да је Чадеж неко са ким се Гренел протеклих месеци више пута састајао и износи запажања председника Привредне коморе Србије из тих разговора и о улози америчке и европске дипломатије у решавању косовског питања.
- Чадеж има добро мишљење о Американцу: Он је за мене право освежење. Дошао је у Београд и директно ме питао: Шта жели привреда? Шта можемо да учинимо да људима буде боље? - наводи ФАЗ
- Иако се, како немачки дневник примећује, суздржава од директне критике Европске уније, која годинама покушава да успостави дијалог између Косова и Србије - Чадеж је врло јасан.
- У Европској унији важи правило да ништа није договорено, док све није договорено – што за последицу има, да између Косова и Србије ништа није договорено, јер ништа није могло да се договори - објаснио је Чадеж.
Чадеж сматра да је у овом тренутку Гренелов приступ у решавању фактичких, суштинских питања ефикасан, да је конструктивно што је у Београду и Приштини тражио прво разговор са инвеститорима и пословним људима и што жели да се удаљи од политике и приближи привреди и свакодневним питањима.
- Битно је да почну разговори - што је Гренелу већ пошло за руком - оценио је Чадеж. Такав амерички приступ, допринео је, додаје се у тексту, да се и ЕУ поново више ангажује у региону што и није лоше.
ФАЗ наглашава да такав приступ подржава и Берат Рукићи, председник Привредне коморе Косова који је у разговору навео проблеме са којима се сусрећу и косовски привредници - нетарифне трговинске баријере којима су изложене косовске компаније, јер Београд не признаје државност Косова.
Тако Србија, према Рукићију, не дозвољава пролаз на граничним прелазима камионима са регистарским таблицама Косова, а производима "Маде ин Косово" забрањује увоз и транзит. То, по његовим речима, веома погађа косовску шпедитерску браншу, омета српско-косовску трговину и извоз Косова у треће земље.
Поводом текста у ФАЗ-у председник Привредне коморе Србије се касно синоћ огласио на друштвеним мрежама изразивши задовољство што "добре вести о сарадњи Србије и Косова постају вести" у медијима. Захвалио је „Франкфуртер Алгемајне Цајтунгу“, Берату Рукићију и Сафету Грџалију, садашњем и бившем председнику Привредне коморе Косова „на енергији коју улажу да се заједнички боримо за будућност наших економија“, као и пословним људима које окупљају две коморе.
- Пре свега, хвала нашим пословним заједницама на издржљивости да раде у оваквим околностима, у заједничком интересу, на међусобном поштовању и поверењу, чак и у најизазовнијим политичким временима - нагласио је Чадеж.