РЕКОРДАН ПРИХОД "ГАСПРОМА" ОД ИЗВОЗА ГАСА: Најскупља цена икад, сада је свима јасно шта је Вучић урадио за Србију у Сочију
"Гаспром" 2022. године може имати рекордан приход од извоза гаса у иностранство.
Руски гасни гигант "Гаспром" очекује да се задрже високе цене извоза гаса у Европи и наредне године - то значи да компанија 2022. може очекивати рекордан приход од продаје гаса у иностранство, пише "Комерсант" - и у таквој ситуацији председник Србије Александар Вучић успео је да договори цену за испоруке руског гаса Србији за првих шест месеци 2022. године по цени од $270/1000м3, што представља невероватан успех за нашу земљу.
Услед наглог скока цена гаса у свету, руководство "Гаспрома" очекује да просечна цена извоза гаса у Европу следеће године неће бити нижа него ове.
Заменик шефа одељења "Гаспром експорта" Андреј Зотов је саопштио да се у четвртом кварталу ове године очекује просечна извозна цена од 550 долара за хиљаду кубних метара, што би могла да буде највиша квартална извозна цена "Гаспрома" у историји. Према томе, просечна извозна цена за ову годину могла би да буде око 320 долара за хиљаду кубних метара гаса, што је максимум од 2014. године.
ДА ЛИ ЋЕ НОВИ СОЈ УТИЦАТИ НА ЕКОНОМИЈУ? Аналитичари упозоравају на ТРИ могућа сценарија
БЕОГРАДСКИ "ЕЛДОРАДО" ЗА НЕКРЕТНИНЕ! Цене расту, а ово се чека како би настао прави бум (ФОТО)
(УЖИВО) ВУЧИЋ ДАНАС НА МАКИШКОМ ПОЉУ: "Ово што се данас дешава овде је историја" (ФОТО/ВИДЕО)
Према томе, "Гаспром" 2022. године може имати рекордан приход од извоза гаса у иностранство.
Цена гаса не пада
Цена гаса у Европи никако да крене силазном путањом, и према јутрошњим подацима са лондонске берзе ИЦЕ премашила је 1.140 долара за 1.000 кубних метара.
Цена јануарских фјучерса гаса на холандском TTF чворишту порасла је на 1.146 долара за 1.000 кубних метара, или на 97,9 евра по MWh, преноси агенција Тас с.
Енергетска криза максимизовала потражњу
Ако у Европу настави да се извози око 180 милијарди кубних метара гаса годишње, приход ће бити око 57,6 милијарди долара, док је рекорд 2013. године износио 52,9 милијарди долара. Поред тога, тај износ не укључује повећане испоруке Кини гасоводом "Снага Сибира".
Основни ризик повезан је са смањењем потражње за гасом у Европи због чињенице да многи индустријски потрошачи, као и електране не могу приуштити куповину горива по тренутним ценама: децембарски фјучерс на холандском чворишту TTF завршио је у понедељак трговање са ценом од 1.150 долара за хиљаду кубних метара.
- Удео "Гаспрома" на европском тржишту остаје стабилан, што само потврђује чињеницу да је тренд смањења увоза гаса у Европу општи тржишни тренд - рекао је шеф финансијског одељења компаније Александар Иваников.
Према речима Андреја Зотова, "Гаспром" не очекује нагли пад продаје 2022. године, упркос високим ценама.
Руска компанија се већ суочавала са наглим падом потражње за гасом у периоду од 2010. до 2014. године када су клијенти одбијали да купују гас, сматрајући да је прескуп, те су тражили алтернативу у виду течног природног гаса, а у многим случајевима чак нису испунили обавезе према уговору "узми или плати".
Међутим, сада је мало вероватно да ће се таква ситуација поновити, јер су уговори "Гаспрома" везани за цене на европским чвориштима и цена гаса руске компаније неће се кардинално разликовати од цене других добављача.
Рекордни договор - Вучић уштедео Србији више од милијарду евра
Захваљајући пријатељским односима и дипломатији преседника Александра Вучића - руски преседник Владимир Путин обезбедио је да Србија добије најповољнију цену гаса.
Наиме, на референтној Европској берзи (Ротердамски TTF) за првих шест месеци 2022. данас су затваране трговачке трансакције по цени од ЕУР 68.77/MWh, то јест $812/1000м3. Берзе су посебно осетљиве на прва три месеца 2022: на TTF су се за период јануар - март данас затварале трансакције на невероватних ЕУР 91.5/MWh, то јест $1080/1000м3. Овде је важно напоменути да се овако исказане цене односе на испоруку фиксних количина, у уједначеном дијаграму испоруке током уговорног периода.
Насупрот томе, уговорених $270/1000м3 представља вансеријски добар посао за нашу земљу. Посебно кад се узме у обзир да Србија има висок степен флексибилности у повлачењу уговорених количина - може оптимално да их димензионише у складу са својим реалним потребама. Ове ће одредити укупан енргетски биланс земље у наредним месецима: обим потражње за енергентима у складу са оштрином зиме, али и степеном падавина и хидролошким приликама. Познаваоци прилика објашњавају да се овакве опционалности додатно наплаћују и до 40% уговорене цене.
Економска димензија овог успеха говори сама за себе. Наша страна је издејствовала снабдевање гасом по цени која је читавих $542/1000м3 испод тржишне цене. Када се узме у обзир да се Србији по овом аранжману дозвољава да повуче cca 2 милијарде метара кубних, долазимо до фантастичне цифре од безмало 1,1 милијарде евра која за нашу страну представља уштеду, а за руску пропуштену добит.