За десет дана 200 евра: Од овога у Србији може лепо да се заради, али нико неће да се лати тог посла
Бербом воћа може да се заради и преко хиљаду евра за неколико месеци, али зарад тога мораћете много да радите!
Јелена Ковачевић из Крагујевца има 27 година, нема сталан посао и ово јој је једини извор прихода.
- Прво кренемо са бербом јагода, онда на ред долазе вишње, трешње, па шљиве и јабуке. Тако да за мене преко лета нема одмора. Посао у надници није лак, велика је врућина и то нам свима доста отежава, али што се мора није тешко - каже Јелена.
ХОТЕЛ НА ПЛАЖИ УЗ ПОПУСТЕ ДО 52% И СМЕШТАЈ ЗА ДВОЈЕ ДЕЦЕ ГРАТИС ЈОШ САМО ДАНАС У TRAVELLAND-U!!
Како Срби могу постати модерни рудари и зарадити 11.000 долара: Шта је биткоин, блокчејн и шта доноси либра?
Дестинација на коју Срби воле да иду затвара плаже због превише туриста, али ту је и један парадокс
У трешњару породице Ђорђевић у селу Винча ради група Крагујевчана. Посао су пронашли преко огласа, а свако јутро из свог града до Тополе путују комбијем. Да би стигли на време устају у пет, јер на радном месту морају бити од седам па до 17 часова.
- Није тешко брати трешње. Јер не морате да се сагињете као за јагоде и боровнице на пример. У току дана могу да наберем око 100 килограма. Сунце је са нама и спарина, али ухватимо и мало хлада од дрвета. Паузе нам трају пола сата и после све Јово наново - рекла је Оливера Димић која већ годинама уназад бере воће и тако зарађује новац.
Трешње можда није тешко брати, али ако се пењете на високе гране може бити поприлично ризично.
- Ја не смем да се попењем горе. Било је случајева кад неко падне са трешње и од тад тај посао препуштам најспретнијима. Што је сигирно – сигурно је - каже Оливера.
И управо њен син, осамнаестогодишњи Вук Димић са њом је на терену и пење се на високе гране јер се показао као спретан и храбар, али и саосећајан према старијим колегиницама.
- Још увек идем у средњу школу, тако да послом у надници зарађујем џеперац. Брањем трешања могу да узмем око 200 евра за десет дана, што уопште није мало. Део ћу дати родитељима, а за остатак ћу купити нешто себи - прича овај младић кога смо затекли на врху трешње у два сата поподне.
Око 50 километара даље у селу Влашки до у јеку је берба боровница. На имању Животе Бајкића ово воће бере осам жена које је, како каже, једва пронашао.
- Дневница је 2000 динара, ради се од 7 до 17, имају две паузе и послужење. Али, раднике је изузетно тешко наћи. Да ли не желе или не могу да раде, не знам шта је у питању. Жене које сам пронашао да беру боровнице су из села удаљених око 20 километара и свако јутро идем по њих и враћам их назад - прича Живота Бајкић.
Стефани Хорват ове године први пут се одлучила да бере боровнице и још увек не зна да ли ће то поновити и следећег лета.
- Кад сунце упекне око 12 сати изузетно је тешко издржати. Зато људи и избегавају рад на њиви. Међутим, дневница је добра и дружење са осталим берачима је лепо искуство. Тако да кад ставите на вагу имате добре и лоше ствари, па шта пресуди - изјавила је Стефани.
ПОЈАЧАНЕ КОНТРОЛЕ: Ветеринарска инспекција чешља редом
ПАПРЕНЕ ЦЕНЕ на хрватском приморју: Ако урадите ОВО мораћете да платите ОГРОМНУ новчану казну!
ЈАВНИ ПОЗИВ: Продаје се ЈАТ Техника, почетна цена 20.4 милиона евра
Коме је воће слађе – берачима или произвођачима, остаје да се види. Али, сигурно је да ни једним, ни другим није лако, што због високих температура, што због климавих откупних цена.