Грађани широм земље покрећу иницијативу за забрану пластичних кеса у продавницама
Да ли ћемо коначно рећи збогом пластичним кесама?
Врап (Waste & Ресоурцес Ацтион Programme), британска добротворна организација за борбу против отпада, позива владу Велике Британије да забрани употребу пластичних кеса за паковање воћа и поврћа до 2030.
За свежу храну, пластика је убиство, а највећи ризик је за људе који је конзумирају. Истраживања су показала да супстанце које се користе за производњу пластичних производа могу завршити у храни и пићима, па се Врап залаже за забрану продаје свежих производа као што су банане и јабуке у пластичној амбалажи.
Међутим, произвођачи и институције за безбедност хране тврде да су ови нивои који се налазе у нашој храни толико ниски да не представљају никакву опасност по здравље људи.
Врап позива британску владу да забрани пластичну амбалажу за 21 врсту воћа и поврћа, укључујући парадајз, шаргарепу и авокадо, до 2030. године, преноси Гардијан.
Врап сматра да би владина забрана била најефикаснији начин да се прекине зачарани круг који само доприноси томе да британска домаћинства сваке године баце скоро 100 милијарди комада пластичне амбалаже, као и чињеница да огромна количина хране заврши у канту.
Суочене са истим проблемом, друге земље, попут Француске, већ су донеле законе о забрани пластичне амбалаже за многе свеже производе.
Највећа промена у малопродаји
У 2018. години британски супермаркети и прехрамбене компаније поставили су себи циљеве у погледу смањења пластичне амбалаже.
Користан је за трговинске ланце јер им доноси мање отпада у продавницама, једноставнију производњу и уредне полице. Али пластична амбалажа значи више отпада за купце, више сортирања и отпада од хране.
Према статистикама, око 30 одсто купљених свежих производа заврши у смећу јер унапред одређене количине упаковане хране терају људе да купују више него што им је потребно.
Више од половине производа долази од непотребне пластике
Према процени ове организације, забрана пластичне амбалаже за одређену храну (када се продаје у количинама мањим од 1,5 килограма) могла би да спречи бацање 100.000 тона воћа и поврћа годишње, елиминишући 13.000 тона пластичне фолије за једнократну употребу.
Врап такође предлаже да се у такозваној "другој фази" забрана прошири на све нерезане производе, са неким изузецима, као што су меко воће и зачинско биље.
Позив на забрану долази након што је истраживање показало да 51 одсто хране и пића у британским супермаркетима долази у непотребној пластичној амбалажи.
Студија ДС Смита је проучавала више од 1.500 производа и открила да су најгори "преступници" прерађена храна, укључујући готова јела. Пластика коју треба избегавати нађена је у 90 одсто готових јела, 89 одсто непотребно упакованих производа били су хлеб, пиринач и житарице, а 83 одсто отпада су млечни производи, а 80 одсто месо и риба.
Извор: Србија Данас/БизПортал