ХРВАТИ: Конкуренција без шанси да стигне Телеком Србија!
Српски национални оператер је убедљиво први не зато што има предност као државна компанија, већ јер је стручно вођен и стално се шири и напредује, истичу у Загребу
Телеком Србија има веће приходе и добит него сва три остала велика оператера заједно, закључак је анализе тржишта телекомуникација у нашој земљи коју је данас објавио хрватски Медија дејли (Медиа Daily).
Овај угледни експертски портал из Загреба за вести из сектора телекомуникација већ осам година прати и анализира финансијске податке о највећим оператерима у региону, а данас је објављен први део годишњих закључака, који се односи на Србију као појединачно највеће тржиште на простору бивше Југославије.
“Одлучили смо направити поређење четири највећа оператера у Србији и графички приказати њихов раст прихода кроз осмогодишње раздобље. Подаци су заиста импресивни, посебно за оног највећег - Телеком Србија, и то не само у Србији, већ и кад упоредимо одређене податке и на целом екс-Ју подручју”, објашњава се у уводу анализе.
Како се наводи, “најснажнији раст прихода, али и добити, има Телеком Србија (ТС). Раст је толико велики да је у осмогодишњем раздобљу ТС успео да готово удвостручи приходе (раст од 88%), што није успело никоме у Србији, нити у регији, а верујемо да је то ретка појава међу оператерима и у Европи”.
“ТС је толико снажно нарастао с приходима да га преостала три велика играча (Yettel, А1 Србија и СББ) не могу ни приближно сустићи. Кад збројимо заједно приходе од наведена три оператера за 2023, још увијек им недостаје више од 267 милиона евра да достигну Телеком”, истиче загребачки Медија дејли.
Телеком Србија је, како се наглашава, у прошлој години имао и “импресивну нето добит, већу од 291 милиона евра”, док је конкуренција заједно имала нето добит скоро упола мању, укупно само 155 милиона евра.
Други по снази оператер у Србији је Yettel, у власништву чешке групације PPF, који је прошле године први пут имао приходе веће од 500 милиона евра. “Његов раст прихода у осмогодишњем раздобљу је био ипак слабашних 37 одсто. Нето добит Yettela у 2023. износила је солидних мало више од 77 милиона евра”, наводи се у анализи.
А1 Србија, оператер који је преко Телеком Аустрија Групе у власништву моћног мексичког телеоператера Америка Мовил, “стагнира с приходима у последње две фискалне године, иако има укупан раст у осмогодишњем раздобљу од 63 одсто”. Нето добит А1 Србија у прошлој години износила је мало више од 45 милиона евра.
На убедљиво последњем месту у Србији, са најмањим оствареним приходима и најмањом добити, налази се оператер СББ из састава Јунајтед Групе.
“Најмање укупне приходе, од четири велика оператера, има СББ у власништву Јунајтед Групе, који су у 2023. години износили мало више од 271 милиона евра. Њихов раст прихода кроз осмогодишње раздобље је био 56 одсто. Нето добит СББ је у 2023. години износила нешто више од 32 милиона евра и готово је једнака у последњих неколико година”, истиче се у анализи Медија дејли.
Хрватски портал, у намери да буде потпуно објективан и да представи цео контекст приче, осврнуо се и на тврдње да је Телеком Србија у повлашћеном положају зато јер је држава већински власник компаније.
“Поједини гласни критичари често наглашавају да је Телеком Србија државна компанија и да је због тога у повлашћеном положају, но нама је на овим просторима познатији појам државних компанија као оних које су лоше вођене, које не напредују и које се не шире у региону, што је засигурно чиста супротност оног што ради Телеком Србија. Као добри хроничари збивања на телеком тржишту регије можемо навести да имамо баш такве лошије примере државних телеком компанија у Словенији (Телеком Словеније) и Босни и Херцеговини (БХ Телецом) чији приходи стагнирају, нису добро вођене, те немају стратегију ширења. Телеком Словеније је имао приходе у 2016. години од 677 милиона евра, а у 2023. само 611 милиона. БХ Телецом је у 2016. приходовао 279 милиона евра, а прошле године 271 милион. Више је него јасно што је од тог двоје боље!”, закључује се у анализи хрватског експертског портала Медија дејли.
Подаци за регион тек следе
У данашњој анализи, Медија дејли је објавио финансијске податке Телекома Србија и осталих оператера који се односе искључиво на тржиште телекомуникација у Србији, а наредних дана ће за цео регион бивше Југославије.
Телеком Србија на нивоу Групе у 2023. години има импресивне резултате: укупни приходи већи од 2 милијарде евра, оперативна добит око милијарду евра и нето добит преко 400 милиона евра.
Због тога се очекује да је српски национални оператер, трећу годину заредом, убедљиво најуспешнија компанија на тржиштима свих шест земаља са простора екс-Ју и да је чак увећао предност у односу на другопласирани Хрватски телеком.
Све информације проверене
Како угледни хрватски портал објашњава, сви износи у приказаним графиконима су у еврима, а извори података су бонитетске куће “Дун & Брадстреет”, “Company Wall” и званични финансијски извештаји сваке компаније.