И ТУРИЗАМ ТРПИ ЗБОГ КОРОНАВИРУСА: Губици се мере милијардама долара!
Кинески туризам први на удару.
Епидемија корона вируса већ је помрсила рачуне глобалној туристичкој индустрији, а пре свега су на удару кинески туризам, као и државе које су популарне дестинације међу кинеским туристима, преноси "Пословни дневник".
Коронавирус ПОЉУЉАО британску економију: Продаја ЗНАЧАЈНО опала!
Разрешена мистерија од ПОЧЕТКА ЕПИДЕМИЈЕ: Коронавирус уздрмао и ТРЖИШТЕ КРИПТОВАЛУТА!
КОРОНАВИРУС ЗАХВАТИО И МОДНУ ИНДУСТРИЈУ! Гиганти затварају продавнице и трпе ОГРОМНЕ ГУБИТКЕ
У последње две седмице јануара посећеност кинеских хотела "потонула" је за 75 одсто, подаци су консултантске куће СТР. Колико су кинески туристи битни за глобалну туристичку индустрију илуструје и податак да је брзо растућа средња класа у тој азијској економској сили предводила глобалну туристичку експанзију.
Тако су прошле године туристи из Кине остварили готово 150 милиона долазака у иностранство где су потрошили 277 милијарди долара.
О каквим се размерима пораста ради довољно илуструје чињеница да је 2002. зарада глобалних хотелијера од кинеских туриста износила тек 15,4 милијарди долара. Битно мањи број долазака кинеских туриста највише ће осетити азијске туристичке дестинације које по правилу привуку 75 одсто Кинеза који лунарну Нову годину одлуче да проведу на одмору у иностранству.
Тајланд очекује губитак од 9,7 милијарди долара, а у Италији су процене да ће смањење туристичког прихода бити око пет милијарди долара. Аустралија и њена туристичка индустрија су се, после катастрофалних пожара који су растерали туристе, сада нашла пред новим проблемом, с обзиром да је забранила улазак у земљу путницима из Кине.
Гости из Кине имају највећи удео међу страним гостима за аустралијску туристичку индустрију, а прошле године 1,4 милиона туриста потрошило је 13,4 милијарди долара. У САД би број кинеских туриста ове године могао бити за 28 одсто нижи.
Пре избијања епидемије, Светска туристичка организација (WTO) је процењивала да ће ове године глобални туризам расти између три и четири одсто.
Међутим, тренутно више од 900 преминулих и око 40.000 заражених коронавирусом прете хаосом у глобалној туристичкој индустрији. Само прошле седмице 30 авио-компанија обуставило је летове из и према Кини, а отказано је више од 25.000 летова, показују подаци ОАГ-а, фирме за пружање података из туристичке бранше.
Само америчке авио-компаније процењују да ће због тога изгубити 1,6 милијарди долара.
Како пише Ашосиатед Прес (АП), процене с почетка године говориле су да би ово требало да буде још једна добра година за глобални туризам с обзиром на слабљење трговинских тензија између САД-а и Кине и летњих Олимпијских игара у Токију.
Аналитичари истичу да ће се туристичка бранша опоравити и од ове кризе, као и од ранијих здравствених криза, али стручњаци су подељени око става колико ће тај опоравак трајати. Аналитичари Тоурисм Ецономицса, позивајући се на искуства епидемије САРС из 2003. године, сматрају да ће бити потребно четири године да се број кинеских туриста врати на ранији нивоу.
У случају САРС-а треба узети у обзир да је индустрија била и под притиском терористичког напада 11. септембра 2001. године у САД.
Бил Гејтс објашњава како и на шта ће ПОТРОШИТИ своје ОГРОМНО БОГАТСТВО!
ДИСПАРИТЕТ У ЕВРОПСКИМ ПЛАТАМА: Албанија на дну листе, а ево која држава гарантује највишу минималну зараду, право мало богатство
МИНУТ ВРЕДАН 150.000 ДОЛАРА: Најбогатији човек на свету за 60 секунди заради 3 ПУТА ВИШЕ него радник за годину дана!
ВРТИ СЕ У ГЛАВИ ОД МИЛИОНА! На додели Оскара само за црвени тепих издвојено ПРАВО БОГАТСТВО
ИЗНАЈМИТЕ СРЕДЊОВЕКОВНИ ЗАМАК и преноћите у њему! Да, и то је могуће, и то ЗА ОВАЈ НОВАЦ!