Подстицај страним и подршка домаћим кинематографима: Створити услове за боље позиционирање домаће продукције
Групација кинематографије ПКС још 2014, одмах по оснивању, покренула иницијативу за увођење подстицаја снимању аудиовизуелних дела у Србији
Одлука да држава настави са подстицајима филмској индустрији, преточена у прошлонедељну владину Уредбу, усвојену на иницијативу Групације кинематографије Привредне коморе Србије, донеће већи прилив страних улагања у овој области, нове филмове, серије и друге кинематографске пројекте који ће се снимати код нас, али и створити услове за јачање и боље позиционирање домаће продукције, сагласни су представници струке.
ВАЖНО ЗА ПОТРОШАЧЕ: Од сада можете да пријавите лажни мед, пчелари се ујединили против оних који нас трују
СТИЖЕ ЈОШ ЈЕДАН ПАКЕТ ПОМОЋИ ОД ВЛАДЕ: Које све групе грађана могу да очекују новчану подршку?
ОДЛИЧНА ГОДИНА ЗА ДРАГО КАМЕЊЕ: Цена дијаманата порасла и изненадила многе брзином опоравка
- Подстицаји доводе инопродукције и подржавају домаће ствараоце. Усвојена Уредба о подстицајима инвеститорима да у Србији производе аудиовизуелна дела наставак је праксе из претходних сезона, која је дала значајне резултате. У Србији се снима више него икада и нема филмског радника који је без посла. За разлику од времена пре увођења подстицаја, када није било издвајања државе за кинематографију, данас се налазимо раме уз раме са земљама региона - рекао је Игор Турчиновић, филмски продуцент, члан Групације кинематографије при Удружењу за креативну индустрију Привредне коморе Србије.
Истиче да је, пре неколико година, када су подстицаји први пут уведени, било сумњичавих колега који су страховали да ће Србија постати јефтин сервис страних продукција, али се показало да је подршка државе корисна и за домаћу индустрију.
- Дошле су најразвијеније стране продукције у Србију и наши филмски радници добили су сјајну прилику да уче од најбољих - објаснио је Турчиновић. Као добар пример наводи америчку серију "Predstraža" (The Оутпост) на чијем снимању у Србији су ангажовани и домаћи редитељи, директори фотографија и други филмски ствараоци.
- Надам се да ћемо наставити у смеру који се показао добрим и да ће држава и даље имати слуха за нашу струку која сада доживљава процват - закључио је Турчиновић. Подсетио је да је Групација кинематографије ПКС још 2014, одмах по оснивању, покренула иницијативу за увођење подстицаја снимању аудиовизуелних дела у Србији.
Богдан Петковић, председник Секције пружалаца продуцентских услуга ПКС оценио је да су нови подстицаји од круцијалног значаја и за опстанак 18 предузећа која у Србији снимају рекламе, јер ће моћи да наставе да пружају услуге клијентима по непромењеним условима и да задрже запослене.
- Због глобалне економске кризе изазване пандемијом КОВИД- 19 маркетиншки буџети су значајно умањени у односу на период пре короне, тако да ова одлука Владе Србије даје велику шансу за брзо успостављање пословних веза са иностраним клијентима и компанијама, што нашој бранши даје могућност да послују на европском и светском тржишту - рекао је Петковић.
Удружење за креативну индустрију Привредне коморе Србије подржало је и заступало иницијативу својих чланица из Групације кинематографије да се настави са вишеструко корисним подстицајима, и за привлачење страних продукција и за домаћу филмску индустрију и српску економију у целини, рекла је Вида Самарџић, секретарка Удружења за креативну индустрију ПКС.
Напомињући да су у Уредбу уграђени готово сви предлози Групације, Самарџић, најављује да ће ПКС у сарадњи са Владом и надлежним Министарством наставити да ради на унапређењу решења из ове уредбе који се односе на снимање серија и других иницијатива наших чланица за стварање још подстицајнијих услова за развој филмске индустрије у Србији.