ОПРЕЗ! ОВЕ ИГРАЧКЕ СУ ОПАСНЕ ЗА ДЕЦУ: Штетне хемикалије у њима директно угрожавају најмлађе
Повод за радост постаје ризик по здравље
Не треба сумњати у мисију компанија које израдом играчака од рециклираних материјала желе подићи еколошку свест, имајући у виду чињеницу да се њихови производи свакодневно продају широм света. Ипак, у извештају који су пренели водећи светски медији није прецизиран хемијски састав рециклиране пластике од које се играчке праве. Управо је овај податак један од најважнијих када је безбедност и здравље деце у питању.
ОТВОРЕН ЈАГОДИНСКИ АКВА ПАРК: Центар туристичке понуде Поморавског округа отворио врата купачима
ПРЕДВИДЕО КРИЗУ 2008. ГОДИНЕ, САД ПРЕВИЂА КРАХ КРИПТОВАЛУТА: Колапс тржишта некретнина изменио свет, шта је следеће?
ШКОЛЕ ПОЧЕЛЕ УЧЕНИЦИМА ДА ДОДЕЉУЈУ ЈЕДИНСТВЕНИ ОБРАЗОВНИ БРОЈ: Како изгледа, шта ће садржавати и како ће се користити
Повод за радост постаје ризик по здравље
Највећа опасност са којом се суочавају деца јесу опасне хемијске супстанце. Оне се најчешће додају рециклираној пластици како би је омекшале и учиниле савитљивом, што заправо и јесу својства већина дечијих играчака. Без адитива пластика би била тврда и ломљива, а мекани ПВЦ један је од главних загађивача животне средине.
- Реч је о играчкама које у себи садрже поливинил хлорид. Рециклирана пластика препознаје се по троуглићу са бројем три. Да би материјал од којег се играчке праве био мекан додају се омекшивачи, једињења из групе фталата. Доказано је да штетно утичу на репродукцију, плодност и развој плода. Када је реч о хемијским супстанцама које се налазе у играчкама, Србија је у највећем броју случајева усаглашена са регулативом Европске уније - објашњава за Biznis.rs програмска директорка Алтернативе за безбедније хемикалије и магистарка биохемије Јасминка Ранђеловић.
Она каже да фталати спадају у групу такозваних реметилаца ендокриног система. Штетним материјама нарочито су изложена деца до пете године старости, јер се њихов организам тек развија неуролошки и хормонски.
Одакле долазе играчке?
Према подацима Републичког завода за статистику, Србија је током последње три године највише играчака увезла из Кине. Само током 2021. године вредност увоза играчака произведених у овој азијској земљи је 28,5 милиона евра. Када је реч о земљама Европске уније, на рафовима српских продавница најчешће се налазе играчке из Чешке, а вредност увоза у 2020. години је нешто мања од два милиона евра.
Анализе хемијског састава играчака раде се у лабораторијама које имају акредитоване методе за испитивање омекшивача. Најчешће је реч о Институту за јавно здравље Батут, а испитивања се врше и у лабораторији Градског завода за јавно здравље Београд.
- Забрана присуства фталата у играчкама је на снази и они не смеју бити у њима процентуално више од 0,1 одсто. Контролу врши Министарство здравља, односно санитарна инспекција. После сваке анализе производа са тржишта, комплетну информацију предајемо Санитарној инспекцији и тражимо да се уради ванредни инспекцијски надзор. То је учињено и поводом испитивања које смо радили за потребе публикације Играчка плачка. Санитарна инспекција је урадила још већи број узорака од оног који смо ми пријавили. Опасне играчке повучене су са тржишта - објашњава Ранђеловић за Biznis.rs.
Како опасне играчке угрожавају здравље детета?
АЛХем је кампањом под називом Играчка плачка желела да скрене пажњу на штетност хемикалија у играчкама које директно угрожавају најмлађе. Деца су много осетљивија током излагања опасним хемикалијама од одраслих, јер имају већу површину коже у односу на своју тежину, већи капацитет плућа и бржи метаболизам. Постоји ризик уношења веће количине опасних хемикалија и то у периоду када је њихов имуни и неуролошки систем још увек у развоју.
- Све опасне играчке које је повукла санитарна инспекција налазе се у бази података о небезбедним производима која се зове Непробаза. Потрошач има право на опозив, уколико је купио неку од играчака уписаних у базу. Купац може да контактира радњу, врати играчку и добије новац натраг. Мало људи зна и користи Непробазу која је направљена по узору на европску базу небезбедних производа у оквиру информационог система RAPEX - објашњава Ранђеловић.
Апликације откривају штетне производе
Поред база података о небезбедним производима које су потрошачима широм Европе доступне у дигиталном формату постоје и апликације за мобилне уређаје. Направљене су како би олакшале одабир и куповину производа које по својим хемијских својствима задовољавају прописане стандарде и безбедни су за употребу.
Апликација Scan4Chem доступна корисницима Андроид и Apple уређаја. Купци приликом куповине добијају информацију да ли предмети за општу употребу садрже ризичне супстанце.
- Реч је о апликацији за паметне уређаје која скенира бар код производа и аутоматски шаље захтев произвођачу играчке. Компанија има законску обавезу да одговори да ли у том производу има хемикалија. Уколико је произвођач у базу унео информацију о хемијском саставу производа, купац у продавници може проверити безбедност играчке - објашњава Ранђеловић.