Системски утиче на целу хрватску привреду: Пленковић проговорио о Агрокуору
Поднео извештај Сабору
Хрватски премијер Андреј Пленковић поднео је данас Сабору извештај о раду владе оценивши да је протекла година за Хрватску била једна од најизазовнијих од завршетка рата - на друштвеном, политичком и економском плану.
СЛУЧАЈ АГРОКОР: Тужилаштво затражило притвор за Тодорића и сараднике
Случај Агрокор: Испитани сви осумњичени, а судија ће одлучити да ли ће ићи у затвор или не
Говорећи о плановима свог кабинета, Пленковић је набројао пет кључних подручја на којима влада, каже, ради и наставиће да ради, а то су: стављање човека у средиште политике, јачање привреде, позитивне друштвене промене, национална безбедност и спољна и европска политика.
Пленковић је, како преноси ХИНА, рекао да у центар пажње сваког потеза владе је хрватски човек, истакаваши да му је циљ бољи животни стандард за све.
- Од људи зависи наша привреда и будућност - рекао је Пленковић.
Приметио је да Хрватска годинама демографски стари и да је данас готово сваки пети Хрват старији од 65 година и додао да је то проблем са којим се влада мора носити.
Нема дилеме, рекао је Пленковић, да је раст привреде најбоља демографска политика. Напоменуо је повећање накнада родитеља, општу подршку родитељима и субвенционисање кредиста за стицање прве некретнине.
Афера АГРОКОР: Следи хапшење Ивице Тодорића, а он је све време у Београду?!
Поновио је да су ''људи најбитнији потенцијал у који треба улагати''.
- Управо стога је организација образовања стратешки циљ, па смо наставили с реформом курикулума. Циљ је да се идуће године тестира нови образовни програм. Настојимо уважити различита мишљења - казао је Пленковић и додао да нови образовни програм треба да споји систем са стварним потребама тржишта.
О Агрокору је рекао да жели да подсети на ситуацију од пре неколико месеци у којој се влада нашла.
ПАКЛЕНИ ПЛАН: ЕВО како ће Тодорић вратити Агрокор, а још ће добити и ОДШТЕТУ
- Било је неколико снижавања кредитног рејтинга компаније, упозоравање на рачуноводствене неправилности, пад вредности деоница, блокирани рачуни, прекид испорука робе, пражњење полица, неликвидност. Ревидирани финансијски извештаји показали су проблеме у компанији која запошљава хиљаде људи и која има системски утицај на целу хрватску привреду - рекао је премијер.
Неконтролисани стечај, додао је, и пропаст имао би несагледиве последице на хрватску привреду.
- Такав сценаријо влада није смела да дозволи - навео је и истакао да као демократска држава нису хтели да национализују компанију.
- Зато смо се одлучили за опцију закона који надопуњава правну празнину која је постојала. Показали смо да држава зна и може одговорити на кризне ситуације - навео је.
Што се тиче увођења евра, Пленковић је рекао да се ради на структурним реформама које ће довести до испуњавања свих критеријума за његово увођење. Реформу пореског система сматра једном од најбитнијих тачки која ће побољшати живот људи.
Неупитно је, рекао је Пленковић, да Хрватска има проблем са мађарским МОЛ-ом и истиче да је циљ владе да ИНА буде јака домаћа компанија.
АГРОКОР ПРЕД СУДОМ: Почела испитивања осумњичених, Тодорићи у Лондону!
Потом је набројао пројекте у саобраћају и причао о Пељешком мосту.
- Питање градње моста с разграничењем на мору нема везе - казао је, одбивши "одређене захтеве да се градња моста повеже с политичким питањима и питањима разграничења".
Оценио је да је ова туристичка сезона била најбоља је у хрватској историји и додао да догодине планирају готово милион евра нових ulagganja кроз нове и обновљене хотеле.
Одбранили најгоре од најгорих: Тодорић ангажовао НАЈПОЗНАТИЈИ адвокатски пар у земљи
- Хрватско друштво 21. века мора осигурати толерантно, плурално и демократско друштво, супротстављајући се дискриминацији и говору мржње. У првој години мандата показали смо да се доследно боримо против демагогије и популизма. Једно од питања је питање суочавање с прошлошћу. Изабрали смо да одајемо пијетет бројним породицама које су биле жртве недемократског система - казао је хрватски премијер и поновио да је "почетком 90-их Хрватска била жртва агресије и имала је друге приоритете".
Жели да Хрватска у Шенген уђе током 2019.
Говорећи о односима са Словенијом и применом арбитражне одлуке о граници у мору, Пленковић је рекао да она Хрватску не обавезује.
- Али,Хрватска са Словенијом жели дијалог и позива је још једном на њега. - Понављам да сам још 12. јула у Љубљани рекао да смо отворени за решавање свих питања - рекао је Пленковић.