ИМАЈУ ЈАСАН ЦИЉ: Кинези ће до 2035. постати застрашујућа економска сила
Укупна економска величина Кине и доходак по становнику "попеће се на нови висок ниво" до 2035. године, уз значајна побољшања у њеној економској, технолошкој и свеобухватној моћи.
Усред пандемије корона вируса, Кина се појављује као мотор глобалног раста. Кина је једина велика економија за коју се очекује да ће ове године показати позитиван напредак, са ММФ-ом који предвиђа раст од 1,9 одсто, а следи узлет од нестварних 8,2 одсто у 2021.
СЈАЈНА ВЕСТ ЗА ПРОСВЕТАРЕ: Плате настављају да расту, 2021. године спровођење закона о платним разредима
НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ТУРИЗМУ: Субвенције државе за део премије осигурања
БИЗНИС КОЈИ ТРАЈЕ СКОРО ЦЕО ВЕК: Породица Ковач једна је од ретких у Новом Саду која и даље чува стари занат
Ипак, наставак трговинских трвења између две највеће светске економије значи да САД неће имати користи од овог ширења, као и од велике кинеске фискалне и монетарне пумпе након велике финансијске кризе 2007-2008.
Пекиншка визија "основне социјалистичке модернизације" из 2035. године укључује неколико специфичних циљева и није посебно споменула Сједињене Државе. Но, порука је јасна између редова да ће Кина остати на својој путањи раста како би заменила САД као главну светску економију у следећих 15 година.
Укупна економска величина Кине и доходак по становнику "попеће се на нови висок ниво" до 2035. године, уз значајна побољшања у њеној економској, технолошкој и свеобухватној моћи, стоји у саопштењу са петог пленарног заседања Централног одбора Комунистичке партије.
Бруто домаћи производ (БДП) по становнику у Кини досећи ће бруто производ у "напредној земљи средњег нивоа", с већом групом средњег дохотка у земљи и "новим конкурентским предностима" у иностранству, према саопштењу. Укратко, Кина ће до 2035. бити богата, зелена, поштена и застрашујућа економска сила.
Ако се ова визија може постићи, природни је резултат да ће кинески економски утицај премашити утицај САД. На пример, у смислу укупне економске величине, будући да је кинеско становништво готово четири пута бројније од америчког, БДП по глави становника који је отприлике половина америчког кинеску би економију учинило двоструко већом.
Вредно је напоменути да Пекинг сада са апсолутном сигурношћу гледа на тренд континуираног раста. Оно што кинеско руководство превиђа је да се стопа раста земље може мењати – о чему сведочи и начин на који је избијање коронавируса резултирало падом стопе раста ове године – али тренд раста ће се задржати барем до 2035. године.
Изгледи одражавају ново поверење у Пекингу да је Кина способна да се носи с разним изазовима. Трговински рат који је започела Трампова администрација сматран је главном претњом, али није имао стварног утицаја на кинеску трговину. А избијање коронавируса у почетку се доживљавало као претња кинеском расту, али проблеми су се показали краткотрајним.
Централна тачка најновијег нацрта владајуће Кинеске комунистичке партије јесте да Кина мора уредити сопствену кућу јачањем иновација и јачањем самодовољности. А за кинеске челнике ово је поуздан приступ за победу у економском сукобу са САД, без обзира на то што ће Вашингтон даље предузимати.