ИНДЕКСИ НА БЕРЗАМА ПОРАСЛИ: Упркос корона вирусу инвеститори виде нешто другачије
На већини светских берзи цене акција су прошле недеље порасле јер су због солидних показатеља из највећих светских привреда вести о даљем ширењу корона вируса у свету биле у другом плану.
На Вол стриту је Дау Џоунс прошле недеље порастао 3,2 одсто, на 25.827 бодова, док је S&P 500 скочио четири одсто, на 3.130 бодова, а Насдак индекс 4,6 одсто, на рекордних 10.207 бодова.
Да ли у Грчкој има ШВЕДСКОГ СТОЛА и да ли је дозвољено укључивање КЛИМЕ? Српски туристи о ситуацији на летовању
ГРАЂАНИ ШИРОМ СРБИЈЕ, ОЧЕКУЈТЕ ПОЗИВ ИЗ БАНКЕ: Мораторијум је истекао, хоће ли ће бити још ОЛАКШИЦА за исплату кредита?
"РАДНИЦИ КОД КУЋЕ, А РОБОТИ У ФАБРИКАМА": Ово је визија будућности челнице европске банке по завршетку пандемије
Улагаче на највећој светској берзи охрабрили су бољи него што се очекивало макроекономски подаци, који показују да би америчка привреда ускоро могла изаћи из рецесије.
Тако је објављено да је у јуну број запослених порастао за рекордних 4,8 милиона, око 1,8 милиона више него што су аналитичари у анкети Ројтерса очекивали.
Притом је стопа незапослености пала с 13,3 на 11,1 одсто.
- Ове недеље било је пуно добрих привредних извештаја. Уз то, пуно је говора о томе да након Дана независности следе нове подстицајне мере из Вашингтона - каже Пол Нолте, портфолио менаџер у компанији Kingsview Asset Манагемент.
Упркос рекордном расту запослености два месеца заредом, америчко тржиште рада само се делимично опоравило, с обзиром да је у марту и априлу због рестриктивних мера усмерених на сузбијање корона вируса без посла остало око 22 милиона људи.
Подршку тржиштима пружили су и подаци о брзом расту активности у кинеском производном и услужном сектору јер је након попуштања рестриктивних мера ојачала потражња.
- Опоравак кинеске домаће потражње убрзава, но инострана је потражња и даље слаба - каже Ванг Шеншен, стратег у фирми Мизухо Сецуритиес.
Ипак, на тржиштима не влада еуфорија јер нема никаквих назнака да се ширење корона вируса у свету успорава. Број заражених премашио је 11 милиона, а умрих 520 хиљаде.
Највише оболелих и умрлих бележи САД због чега су неке савезне државе, које су тиме највише погођене, зауставиле процес поступног покретања привредних активности.
У суботу је Флорида известила о рекордних 11.400 новозаражених, што је, рецимо, већи број него што је на врхунцу пандемије забележено у било којој европској земљи.
Ентони Фаучи, водећи стручњак у САД-у за заразне болести, казао је прошле недеље да САД иде у погрешном смеру и да би се могло догодити да дневно буде и 100.000 нових случајева заразе.
Током саслушања у Сенату рекоа је и да нема јемства да ће САД имати ефикасну вакцину против covida-19 до почетка идуће године. То, пак, уноси несигурност у вези привреда, па је председник Феда Џером Павел поновио да су изгледи за америчку привреду и даље врло несигурни.
То значи да би опоравак америчке привреде, које је већ шести месец у рецесији, могао бити успорен.
КО СУ НАЈВЕЋИ КУПЦИ НЕКРЕТНИНА У ЦРНОЈ ГОРИ? Ево како су држављани Србије рангирани на тој листи
Високе температуре не спречавају Чачане да уживају у врућем печењу: Хрксава корица мора да се лепи за прсте
ЗАТО СУ ЈАЧИ И ОД АМЕРИКАНАЦА: Кинези усред короне имају трговински суфицит већи од 60 милијарди долара
У Чачку се јуче одлучивало КО ПРАВИ НАЈБОЉУ ШЉИВОВИЦУ: Награда је отишла у ОВАЈ СРПСКИ ГРАД (ФОТО)
ЧЕКА СЕ ОДЛУКА: "Телеком Србија" ушао у други круг тендера за куповину косовског оператера