За Хемијски парк Прахово већ заинтересован велики број компанија
Хемијски парк Прахово се налази поред Дунава, на самој тромеђи Србије Бугарске и Румуније
Први Индустријско-хемијски парк у земљи, у Прахову, велики пројекат који је у фази плана регулације и прибављања дозвола, већ привлачи велику пажњу инвеститора, посебно кинеских компанија које су заинтересоване да буду корак ближе пословним партнерима, истакао је Владимир Тодоровић, потпредседник Еликсир групе.
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА од 469€: Дубаи и Кипар! Платиш 5, добијеш 7 ноћи – платиш 7, добијеш 9 ноћи
Руси препознају квалитет наше обуће и одеће - стјуардесе Аерофлота у српским ципелама
ЈЕДНА ОД ФАБРИКА СА НАЈБОЉИМ ПЛАТАМА У СРБИЈИ: Купци су најчешће Американци, а ни пандемија их није омела (ФОТО)
Тодоровић, који је на седници Одбора Удружења, за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала Привредне коморе Србије, изабран за новог председника Одбора Удружења, истакао је да је Хемијски парк Прахово - као место на којем ће радити хемијске индустрије са сличним потребама за енергијом, инфраструктуром, одлагањем отпада и другим - велика шанса за будућност и развој источне Србије будући да је смештен на тромеђи Бугарске, Румуније и Србије, и на раскрсници европских друмских, речних и железничких коридора.
Производња хемикалија и хемијских производа, захваљујући повећаној тражњи за дезинфекционим средствима, детерџентима и алкохолом у 2020. забележила је раст од 5,9 одсто у односу на 2019. годину, што је значајно повећање и с обзиром на раст од 0,4 одсто укупне индустријске производње у Србији, истакао је Драган Стевановић, секретар Удружења за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала привредне коморе Србије.
Он је на седници Одбора Удружења у компанији „Еликсир Прахово“ у Прахову навео да су значајан раст забележили производња пестицида и хемикалија за пољопривреду, где спадају биоцидни производи за дезинфекцију.
Спољнотрговинска размена производа хемијске индустрије износила је 6,1 милијарди евра што чини 15,3 одсто укупне размене Србије.
Највише је извезено производа од гуме и пластике, и то у вредности од 1,5 милијарди евра, чиме је остварен суфицит од 434 милиона евра у 2020. години.
Љуба Стојчић, директор „Еликсир Прахова“, истакао је да је та компанија прошле године прославила 60 година рада, а 2012. фабрика фосфорне киселине производила је око 20.000 тона годишње 50-процентне фосфорне киселине, док ће после проширења производних капацитета које ће бити реализовано у току наредне године, годишња производња бити око 400.000 тона фосфорне киселине, која се углавном користи за производњу ђубрива.
Ове године изграђена је и нова фабрика НПК ђубрива са капацитетом производње од 300.000 тона годишње.
Добре резултате имала је и фабрика за производњу алуминијум три-флуорида, адитива који се користи у производњи алуминијума, а која је за четири месеца рада, од децембра 2019. достигла око 95 одсто свог пројектованог капацитета, па очекујемо да ћемо за месец дана достићи производњу од око 5.000 тона годишње производње тог адитива, навео је Стојчић. Према његовим речима, идеја је да се удвостручи капацитет луке, на 3 милиона тона.