Из НБС стиже одговор на питање које занима све: Да ли морате да наставите да плаћате кредит после 1. јула?
Банкама је омогућено да понуде клијенту олакшице у вези са отплатом обавеза, попут дужег трајања застоја
Онима који су прихватили мораторијум, а таквих је 90 одсто у Србији, исти истиче за пет дана. Због тога се поставља питање да ли заиста постоји могућност о којој се шушка последњих дана, а то је да банке продуже ову опцију.
ВАЖАН САВЕТ ДОКТОРА! Пре него што купите ОВУ ВРСТУ ПРЕПАРАТА, обавезно обратите пажњу на један детаљ
Просечна априлска нето плата 58.932 динара у Србији
МОРЕ ВАМ СЕ МОЖЕ СМУЧИТИ ЗА ЦЕО ЖИВОТ: Грци шаљу туристе оболеле од короне на ОСТРВО ГУБАВАЦА?
Још нема званичне одлуке и вероватно је на нивоу државе као такве неће ни бити. Остављена је могућност да банке то самоиницијативно договоре са својим клијентима. Како је и сама мера мерена тако да помогне привремено привреди и грађанима око исплате својих обавеза, претпоставка је да она више и неће бити потребна, бар не за све. Посебно што је то само једна мера из економског пакета.
- Мораторијум уведен прописом Народне банке Србије подразумева застој у отплати обавеза у трајању од 90 дана, што по правилу обухвата три месечне рате дужника. Конкретна мера, укључујући и њено трајање, пажљиво је одмерена са аспекта потенцијалних потешкоћа са којима се грађани и привреда могу суочити у измиривању својих обавеза, као и са аспекта потребе очувања финансијске стабилности. Уз низ других мера и активности предузетих од стране Народне банке Србије и Владе Републике Србије, оправдано се очекује да прописани застој у отплати обавеза на начин на који је прописан, олакша последице кризе изазване вирусом - кажу из НБС.
- Банке су у складу са Одлуком о привременим мерама за очување стабилности финансијског система имале на располагању регулаторну могућност да, поред мораторијума као обавезне олакшице, понуде клијенту и друге олакшице у вези са отплатом обавеза, попут дужег трајања застоја - рекли су у централној банци.
То практично значи да је остављен пропис да банке појединачно у складу са својом политиком одлуче да ли ће наставити са овом праксом.
Представници банака, али и саме НБС су раније истицали да су банке добро капитализоване и ликвидне, тако да одлагање наплате потраживања за најмање три месеца неће довести до потешкоћа у њиховом пословању. Питање је сада да ли ће пристати на овај уступак, али зависи доста и од ваше кредитне способности и ажурности.
Осим што је оставила простор да банке донесу ту одлуку, НБС има могућност и да додатно снизи референтну каматну стопу, што би довело до јефтинијих кредита. Код нас су најзаступљенији кеш кредити, и мораторијум се најпре тражио за њих, али и стамбени имају великог ушешћа.
Наше банке можда могу да препишу и праксу из региона. Око 350.000 грађана и предузећа у Хрватској нада се и званичној потврди информације да им је мораторијум продужен за још пола године, док у Црној Гори, на пример, још од априла је цела одлука на банкама.
За оне којима мораторијум истиче треба да знају да постоје три варијанте враћања:
У овом периоду, настављате да плаћате своју обавезу, али овај део од 90 дана где је камата и главница, камата се приписује главници и расподељује линеарно, а док се временски рок трајања кредита продужава за 90 дана.
Ако клијенти нису у претходних 90 дана потрошили новац, и имају за три рате, могу да дођу код банке и кажу да желе да уплате за 90 дана колико дугују и потом настављају да плаћају потпуно исту рату.
Трећа варијанта која је присутна код банака је да ако неко нема за главницу, продужава се за 90 дана, али може ако хоће да плати камату која је била у периоду од ова три месеца.
ОД САДА МОЖЕТЕ И У СРБИЈИ КУПИТИ ЕКОЛОШКО ВОЗИЛО: Држава вам даје субвенцију 5.000 евра
БРЖЕ И ЛАКШЕ ДО ЗЛАТИБОРА: Ради се на две деонице, нова магистрала ће моћи да се користи пре јесени
КОРОНА КРИЗА УЗДРМАЛА МЕДИТЕРАН: Грчка, Турска и Египат немају ни ДЕСЕТ ОДСТО промета за ово доба године!
ОВО ВОЋЕ ЈЕ ИЗВОР ЗДРАВЉА, А РАСТЕ У СРБИЈИ 140 ГОДИНА: Ми је ретко користимо, али је индустрији ДОБРО ПОЗНАТА
ПОТВРЂЕНО: Телеком Србија дао је највишу понуду за преузимање косовског мобилног оператера