Из РАТЕЛ-а упозоравају: Без финансијских трансакција на WiFi-ju без заштите!
Данас сваки грађанин користи неки уређај који може да буде подложан одређеним ризицима по питању безбебности
Коришћење WiFi мреже без заштите, односно без лозинке је широко распрострањено, па је препорука корисницима да на тај начин не обављају било какву финансијску трансакцију јер, како упозоравају у РАТЕЛ-у, све што раде преко интеренета може "процурети".
Директор РАТЕЛ-а Владимир Тинтор каже да многи у кафићима, код комшлија или на неким другим јавним местима користе WiFi мреже без лозинке, што не представља никакву заштиту.
Радни век у Србији ће бити продужен до 70. године?! Ево шта то значи за наше грађане
У овој земљи политичари немају никакве привилегије: Возе се аутобусом, а само он има дозволу за службено возило
Трампов фаворит Џонсон за "брегзит" БЕЗ ИСПЛАТЕ и без договора! Британија излази из ЕУ до 31. октобра?
- Све оно што раде преко интеренета може процурети тако да свакако било какве финансијске трансакције никако не би смеле на тај начин да се обављају - напомиње Тинтор.
Навео је да РАТЕЛ донео смернице за заштиту корисника од безбедносних ризика у ИКТ системима, те да је намера да приближе грађанима где постоји навећи број рекламација, жалби и приговора и просто да се делује превентивно.
Тинтор је рекао да практично данас сваки грађанин користи неки уређај који може да буде подложан одређеним ризицима по питању безбебности.
- Да ли су то у питању рачунари, лаптопови, таблети, мобилни телефони, сви они данас имају одређене безбедносне ризике и на те ризике може превентивно да се утиче самим понашањем власника тих уређаја - наводи директор РАТЕЛ-а.
Одлична превентива је, каже, употреба лозинки за приступ уређајима као вид заштите који ће спречити да одређени подаци не дођу у посед оних код којих не би требало да дођу.
- Увек је препорука да лозинке буду што комплексније у смислу броја карактера, да се користе велика и мала слова, бројеви, интерпункцијски знаци, али наравно у одређеној шеми коју сваки појединац може касније да понови - рекао је Тинтор.
Такође је, истиче, битно и редовно ажурирање и оперативних система и антивирус заштите, као превентива за било какав евентуални проблем по питању безбедности, а пожељно је користити и шифру на самом мобилном телефону, јер је то у случају губитка телефона добра застита да се подаци не изгубе.
Пажња је неопходна и у случају добијања одређених електронских порука, када се испостави да се мејл адреса можда разликује само у једном слову у односу на адресу неке институције или појединца које познаје корисник.
У недостатку правог финансијског тржишта: Улагање у куповину стана најбоља опција за оне који имају готовину!
Министар финансија САД упозорава: "Трамп ће са задовољством увести додатне царине Кини!"
Пензионер из Чачка НАШАО НАЧИН па смањио рачун за струју за НЕКОЛИКО ХИЉАДА ДИНАРА (ВИДЕО)
Такве електронске поруке могу да заразе рачунар.
Технолошки напредак усложњава проблем безбедности, с озбиром да, наводи Тинтор, практично сви електронски уређаји имају одређени софтер помоћу кога се њиме управља и практично сви уређаји су подложни одређеним безбедносним ризицима.
Каже да је РАТЕЛ донео и посебан документ посвећен смерницама по питању коришћења поштанских услуга, мада у том сегменту нема жалби, али је добро да људи знају у којим ситуацијама могу да се жале, евентуално да траже накнаду штете уколико је нека пошиљка изгубљена, или како да пакују своју пошиљку.