ИЗАЗОВ ЗА ФЕЈСБУКОВУ ЛИБРУ: Европска унија разматра увођење ДИГИТАЛНЕ ВАЛУТЕ
Француски министар финансија Бруно Ле Мер је рекао да би Европа требало да размотри своју јавну дигиталну валуту која би могла да изазове Фејсбукову либру.
Ово је последња у низу недоумица у вези са плановима Фејсбукове криптовалуте о којој је јавно полемисао француски министар, преноси Ројтерс.
На састанку министара финансија ЕУ у Хелсинкију, Ле Мер је рекао новинарима да ће следећег месеца са својим колегама на континенту разговарати о потенцијалу за европску јавну дигиталну валуту.
ПУТИН ОЈАЧАО РУСИЈУ УПРКОС САНКЦИЈАМА: Ово је његов рецепт!
СКАЧЕ ЦЕНА НАФТЕ ЗБОГ НАПАДА У САУДИЈСКОЈ АРАБИЈИ: Ево како ће се то одразити на Србију!
Скочила цена злата и сребра због напада у Саудијској Арабији
Ле Мер је позвао европски блок да настави са својим радом на смањењу трошкова прекограничних плаћања. Како Ројтерс напомиње, плаћања у реалном времену у Еврозони су доступна од 2017. године, али је у шеми учествовала само отприлике половине банака блока. Штавише, пројекат је тренутно у великој мери фокусиран на домаће исплате.
Поред ових предлога, Ле Мер је рекао да је блоку потребно да преиспита свој приступ регулисању криптовалута на нивоу ЕУ.
Понављајући своје позиве да одбију лансирање либре у Европској унији, Ле Мер је тврдио да се тренутно стање лимба у коме регулатори настављају расправу о томе да ли да регулишу криптовалуте као хартије од вредности, услуге плаћања или валуте, мора решити стварањем снажног и заједничког оквира.
Имајући у виду ову правну несигурност, портпарол Европске комисије рекао је да, уз јавно доступне информације о либри, тренутно није могуће рећи која би се тачна правила ЕУ применила.
КРЕДИТИ У ШВАЈЦАРЦИМА ПРЕТВОРЕНИ У ЕВРЕ: До сада конвертована ВРТОГЛАВА СУМА!
АМЕРИКА ПРЕТИ! Цена нафте вртоглаво расте, Доналд Трамп најављује САНКЦИЈЕ!
Већина земаља данас је МАЊЕ ОТПОРНА НА ЕКОНОМСКУ КРИЗУ него 2007. године: Две европске државе су најугроженије!
Ле Мер је раније рекао да ће од Фејсбука тражити гаранције да либра неће бити искоришћена за незаконите активности и истакао да тренутно не могу да одобре развој либре у Европи.
Иако се многа регулаторна и правна питања још увек решавају, ЕУ Пета директива против прања новца која је ступила на снагу у јулу 2018. ревидирала је правни оквир који финансијски надзорници ЕУ могу да искористе за ублажавање ризика од прања новца и финансирања тероризма у сектору криптовалута.
КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)