ИЗДРЖАВАЈУ ИХ СВЕ ВРЕМЕ: Већина студената у Србији живи о трошку родитеља
Неки раде хонорарно, а неко допуњује буџет кредитима или стипендијама
Око 35 одсто студената у потпуности финансирају родитељи и породица, док је међу њима седам одсто запослених који се самостално издржавају током студија.
Истраживање је спроведено током јануарског испитног рока на узорку од 1.300 студената.
Четвртина испитаника комбинује помоћ родитеља са неким хонорарним послом, готово исти број студената, 26 одсто допуњује студентски буџет кредитима/стипендијама, док искључиво од ових студентских примања живи њих око шест одсто студената.
ПРОВЕРИТЕ ЈЕСТЕ ЛИ НА СПИСКУ: Ови грађани данас могу да подигну скоро 17.000 ДИНАРА!
Проценат студената запослених са пуним радним временом се повећава са око седам одсто на основним, 15 одсто на Мастер, МБА или специјалистичким до око 35 одсто на докторским студијама.
Према овом узорку, највећи број испитаника живи у стану родитеља, или сопственом стану, а проценат оних који станују у студентском дому, највећи је код студената мастер, МБА и специјалистичких студија.
Највећи број студената испите спрема једну до две недеље и месец дана пре испита.
У односу на 2015. годину мањи број студената је рекао да учи неколико дана пред испит, 15 на према 36 одсто, а за већину студената, њих око 80 одсто дужина спремања испита зависи од тежине градива.
Већи број студената на постдипломским студијама учи континуирано током семестра у односу на оне на основним студијама.
Слично истраживању из 2015. године, највећи број студената учи током дана - око 60 одсто испите спрема пре подне или поподне, а око 36 одсто студената испите спрема ноћу.
Чак 40 одсто је одговорило да учи „по цео дан“, око 10 одсто када им обавезе дозволе, а око 30 одсто је навело да немају одређено време када спремају испите.
Као и у 2015. години, без обзира колико уче већини студената и даље “фали један дан“, али је сада проценат знатно мањи, 50 одсто у односу на 2015. годину када је тај проценат износио 73 одсто.
Око 45 одсто студената на испите излази неовисно о томе колику су спремни, а скоро три одсто признало је да преписује на испитима, ипак највећи број је навео да се труде да испите спреме најбоље што могу.