Изненађујуће откриће научника о пирамидама: За изградњу коришћене софистициране технологије
Занимљиво откриће групе научника које доста говори о древној египатској цивилизацији.
Није тајна да су древни Египћани били прилично технолошки напредни за своје време, али нова истраживања сугеришу да је бар једна пирамида изграђена коришћењем изненађујуће софистициране технологије: хидрауличних лифтова.
Као што је детаљно наведено у новој студији објављеној у часопису ПЛОС Оне, истраживачи кажу да су пронашли доказе да су градитељи Ђосерове пирамиде, познате и као Степенаста пирамида, користили систем ровова, тунела и бране за канализацију воде на градилиште, где би га користили за подизање и спуштање плутајуће платформе која је могла да носи тешко камење.
"Многе теорије о конструкцији пирамида сугеришу да је коришћена чиста људска снага, можда потпомогнута основним механичким уређајима као што су полуге и рампе", рекао је за Арс Technica водећи аутор студије Ксавије Ландро, извршни директор истраживачког института Палеотехника са седиштем у Паризу.
"Наша анализа нас је довела до коришћења воде као средства за подизање камења. Скептични смо да су највеће пирамиде изграђене само помоћу познатих метода рампи и полуга", додао је, пише Yahoo.
Степенаста пирамида, која се сматра најстаријом пирамидом у Египту, изграђена је око 2680. године пре нове ере, отприлике један век пре Велике пирамиде у Гизи.
Историчари верују да га је дизајнирао легендарни архитекта Имхотеп, коме је фараон Џосер наручио да изгради његово евентуално место сахране.
Након година проучавања древне климе и археолошких података, истраживачи су пронашли доказе да је у региону пирамиде било више воде него што се веровало.
Ово је бацило неколико структура у и око комплекса у новом светлу, укључујући вертикалну осовину у центру Степасте пирамиде, где истраживачи сада верују да би се налазила хидраулична дизала.
Окно је некада могло да прима воду из спојног тунела испод пирамиде дугачке преко 200 метара, који се повезао са мрежом других тунела и вероватно огромним ровом који још увек окружује комплекс пирамида.
Ова теорија би такође могла да објасни порекло оближње камене структуре познате као ограђени простор Гиср ел-Мудир, чија је намена дуго била мистерија.
Истраживачи спекулишу да би служила као "заштитна брана", чувајући воду током великих поплава и филтрирајући је за седименте, што би спречило да се тунели запуше.
Налази су се показали контроверзним међу стручњацима у овој области, а критичари су тврдили да не би било довољно сталних падавина да се тунели напуне адекватним количинама воде.
"Ове кише, чак и када су вади (суву долину осим у кишним сезонама) напуниле водом, не би могле ни у малој мери да напуне суви јарак", рекао је Фабијан Велц, директор Института за археологију при кардиналу Стефану.
Универзитет Вишински у Варшави, Пољска, рекао је за CNN да "ове воде би гравитацијом одмах биле испуштене дубоко у стенски масив, у шта нема сумње (осим да се радило о библијском потопу)".
А Захи Хавас, бивши египатски државни министар за антиквитете, мање-више је ово истраживање назвао гомилом свињарија.
"Ископавам у Гиср Ел-Мудиру последњих 12 година. Не постоји ниједан једини доказ који сам видео у свом ископавању који би доказао да је то била брана", рекао је Хавас.
Много тога се противи теорији, а аутори студије признају да је потребно више истраживања да би се доказала њихова слутња.
Извор: Србија Данас/Телеграф