900 ЕВРА ПО КВАДРАТУ! БЕОГРАЂАНИ И НИШЛИЈЕ КУПУЈУ "К'О ЛУДИ": Некретнине поред прелепе морске обале ЗА МАЛЕ ПАРЕ!
А нису Турска или Грчка.
После проведеног одмора на јадранској или јонској обали Албаније, бивши Југословени одлучују се за куповину станова у познатим летовалиштима те земље – цена 900 евра по квадрату, углавном.
ЗАРАДА И ДО 5.000 ЕВРА! У ова два немачка града највеће плате - јаз све већи
У ДЕЦЕМБРУ ПРОСЕЧНА ПЛАТА 840 ЕВРА Мали најавио: Водимо рачуна о томе да грађани не трпе због повећања цена
ШТА СВЕ ПОСКУПЉУЈЕ ОД 1. ОКТОБРА У СРБИЈИ? Овај списак неће се многима допасти
У Шен Ђину, малој албанској луци на јадранском мору надомак града Љеж, која је некада имала значајну улогу у српској историји, све је више купаца некретнина из Србије, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Хрватске и Црне Горе.
Према речима Есина Лекића, менаџера компаније која се бави изградњом туристичких насеља у Шен Ђину, то место има одличну позицију. Близу је Тирани, али и Скадру, аеродрому и има добру путну инфраструктуру. Из Београда се аутомобилом стиже за мање од осам сати.
-Тренутно у Шен Ђину правимо још једну зграду, имамо их осам и хотел. Све скупа, више од 16.000 квадрата стамбеног простора. Имамо доста купаца из бивше Југославије. Тренутно, највише станова продајемо купцима из Србије, из Ниша и Београда. Станове је овде купило и неколико породица из Новог Сада. Највише се траже станови од 62 до 75 квадрата. Цена квадрата је од 900 евра, па навише - каже Лекић.
За куповину стана у овом симпатичном летовалишту одлучио се и Аднал Муратаовић из БиХ. За медије каже да су га привукле повољне цене квадрата, које су прошле године биле знатно ниже. Обилазио је обалу и одлучио се за Шен Ђин, због близине Љежа, аеродрома, али и добре повезаности тог места с осталим градовима у Албанији.
- Када је реч о папирологији, врло је једноставно, све је апсолутно било онако како смо се договорили. Код нотара се потписује купопродајни уговор, затим се врши плаћање, када се имовина плати добије се сертификат на име купца. И то је то, с тим што је занимљиво, уколико сте у браку, тај стан који се купује мора да се води на оба супружника. Тако да сви они који мисле да купе стан, а да супруга то не зна, нека знају да је то немогуће - кроз осмех прича Муратовић.
Власник приватне куће која има свој паркинг и неколико апартмана у Шен Ђину, Албан Сокај, у изјави за медије имао је само речи хвале за српске туристе који, како је рекао, код њега у смештај долазе од 2020. године.
- Сезона је била много добра. Ми смо врло задовољни. Гости су нам били туристи са свих страна. Имали смо Италијане, Србе, Чехословаке, Македонце, људе са Косова. Ми смо задовољни свима, али ја имам пуно поштовања за Србе. Они су много добри људи, врло се лепо понашају, нисам имао никаквих проблема и увек су добродошли овде- рекао је Сокај.
Албанија је постала све интересантнија туристичка десетинација не само за регион, већ и за прекоокеанске туристе.
Број туриста из бивших република СФРЈ који за одмор бирају Албанију из године у годину све је већи.
Подаци које је недавно објавио албански Завод за статистику показују да је за првих седам месеци ове године ту земљу посетило више од пет милиона грађана из 152 земље света, преносе медији.
Поред туриста који долазе са Косова, најбројнији су били Италијани.
Број српских туриста који бораве на албанском приморју и купују апартмане није утврђен, јер они у Албанији махом летују и посећују је у сопственој режији.