ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА УВОДИ РАДНУ НЕДЕЉУ ОД ЧЕТИРИ ДАНА: Како то изгледа у пракси и шта све доноси радницима
Шкотска намерава да скрати радну недељу на четири дана
Четвородневна радна недеља вероватно звучи као врло добра идеја већини радника, било у приватном или јавном сектору. Но, може ли постати стварност? И би ли такав модел уопште био одржив?
ГРАЂАНИ ПОДРЖАЛИ АКЦИЈУ - ВАКЦИНИШИ СЕ, ГЛЕДАЈ “ОРЛОВЕ” И ПОМОЗИ ВАЊИ ДА БУДЕ ПОБЕДНИК!
Тестиран падобрански спуст новог ровера: За 17 дана слетиће на Марс (ВИДЕО)
ДА ЛИ ЋЕ ИСТИНА О 11. СЕПТЕМБРУ КОНАЧНО ИЗАЋИ НА ВИДЕЛО? Бајден повукао кључни потез, више ништа неће бити исто!
Шкотска је одлучила да провери. У тестном програму који шкотска влада покреће, вероватно подстакнута повратком на радна места након локдауна, радиће се четири дана у недељи, али без губитка плате.
То, међутим, неизбежно повлачи за собом питање: ко ће платити тих 20% радних сати недељно мање? Зар то неће значити 20% веће губитке за послодавце - ако не смањимо плате радницима, на шта они засигурно не би пристали?
Претпоставка од које полази шкотска влада, али и бројне друге компаније и владе које су већ испробале краћу радну недељу је следећа: ако скратимо радно време, радници ће бити одморнији, задовољнији и продуктивнији, што ће онда компензовати скраћено радно време и резултовати једнаким или чак бољим радним резултатима, односно недељном "производњом", тако да плата може остати иста.
Олакшавајући околност у Шкотској је што недостатак радне снаге у неким секторима, пре свега због Брегзита, ионако врши притисак на послодавце да повећају плате или побољшају радне услове како би привукли раднике. Синдикат "Уните" тако је најавио договор с цивилним радницима у нуклеарној бази "Clyde" о повећању плата за 5,5% уз додатни годишњи одмор.
Шкотска влада Никол Стерџон обећала је барем један тестни програм четвородневне радне недеље у изборном манифесту СНП-а раније ове године.
А према новом извештају шкотског лево оријентисаног Института за истраживање јавних политика (IPPR-a), чак 80% радника преферирало би такву краћу радну недељу, док њих 65% мисли да би их то учинило продуктивнијима.
Међутим, како пише економски уредник BBC-ja Даглас Фрејзер у својој анализи, послодавац који је вољан да се укључи у тестирање смањења радних сати уз задржавање нивоа плата такође вероватно већ ради и друге ствари које усрећују и мотивишу раднике. То укључује аутономију, флексибилност, поверење, простор за креативност и квалитетно управљање које чини да се људи осећају цењенима и исправно вреднованима.
Све би то онда могло искривити резултате програма.
Шкотски IPPR изнео је идеју да би се ти сати, који ће сада радницима ићи у слободно време, могли користити за додатно обучавање. Додуше, онда више не би били слободно време. Но, могли би се и конвертовати у веће годишње одморе, породиљска одсуства или више нерадних дана, односно државних празника.
Јапан такође разматра како се може скраћивањем радних сати ухватити у коштац с два велика национална проблема: хроничним прекомерним радом и културом дуготрајног радног дана, те посебно озбиљном демографском кризом због врло ниске стопе наталитета и највећег удела јако старих људи на свету.
Исланд је пак покренуо властито тестирање четвородневне радне недеље још пре шест година, такође с једнаком платом за раднике који раде краће.
Почетни пробни програм, у којем је суделовало више од 2.500 радника, што износи око 1% радно способног становништва Исланда, трајао је до 2019. године, а након тога су анализирали резултате. Истраживачи су прошли месец објавили извештај према ком је експеримент био "јако успешан".
Продуктивност је током експеримента остала иста или је порасла на већини радних места, објавили су истраживачи. Радници су такође известили да су под мањим стресом, а тврде и да се осећају здравије, као и да имају бољу равнотежу пословног и приватног живота.
Многи радници трајно су прешли с 40-сатне радне недеље на 35- или 36-сатну недељу, рекли су истраживачи из британског труста мозгова "Autonomy" и Удружења за одрживу демократију (Алда) на Исланду. За сада је 86% исландске радне снаге или прешло на краће радно време за исту плату или ће тек стећи право на то, додали су истраживачи.