ЈОШ САМО ТРИ ДАНА ЈЕ ОСТАЛО ДО ПРИЈАВЕ: Нова шанса за посао и одличну зараду уз програм "Моја прва плата"
До сада 13.300 младих пријавило се за учешће у програму
Пријаве за учешће у програму "Моја прва плата" отворене су још неколико дана, до 8. новембра, а за све младе без радног искуства, до 30 година старости, са средњим или високим образовањем, на располагању је преко 14.000 позиција које је огласило више од 8.000 компанија широм Србије ради оспособљавања за рад на конкретним пословима.
-До сада, 13.300 младих пријавило се за учешће у програму, од којих је око 62 одсто кандидата женског пола, а остатак мушког. Кандидати су у просеку, подносили по 5 пријава на једну позицију, док за поједине позиције послодавци још чекају прве кандидате. Према образовној структури, до сада се пријавило нешто мало више од 7.800 кандидата са средњом школом и око 5.500 са факултетом- указује Мирјана Ковачевић, руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије.
У Хрватској пали буџетски приходи: РАСТЕ ЈАВНИ ДУГ, корона срушила фискалну слику!
СТИГЛИ РЕЗУЛТАТИ АНАЛИЗА: Резултати индустријске производње достижу прошлогодишње
Иако су млади највише бирали компаније у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Новом Пазару, Јагодини, Пироту и Врању, и у овим градовима има компанија са позицијама које су за сада непокривене пријавама, а ради се углавном о дефицитарним занимањима, као што су конобари, кувари, техничари и оператери различитих специјалности у грађевинарству, трговци, шивачи, бравари, заваривачи. Међу непокривеним позицијама има и оних које траже високо образовање – машински инжењери, електро инжењери, пројектанти, грађевински инжењери.
Послодавци углавном трагају за кандидатима са завршеном средњом школом, о чему сведочи чак 70 одсто оглашених радних позиција, међу којима се највећи број односи на продавце у малопродаји, административне службенике, машинске техничаре, књиговође, медицинске сестре, магационере, куваре, браваре и друге, док је 30 одсто позиција резервисано за високообразоване кандидате, а највише се траже млади економисти, правници, машински, грађевински и електро инжењери, лекари и стоматолози.
-Компаније су највише послова понудиле у сектору трговине, прерађивачке индустрије и то текстилне и прехрамбене, затим у производњи пластичних маса и гумарској индустрији, као и великом броју грана металске индустрије, посебно производњи металних конструкција и делова, производњи делова за моторна возила, а велики удео у броју понуђених позиција има и производња намештаја- наводи Мирјана Ковачевић и додаје да кандидате траже и сектори рачуноводства, консалтинг и ревизорске услуге.
-Програм је шанса за младе да своја прва радна искуства, уз накнаду за месечни рад, стекну у компанијама, у местима и градовима у којима живе. Уколико се подударе интереси послодаваца и младих, радно искуство које ће стећи у Програму је прилика и за прве уговоре о раду и у том смислу Програм јесте пречица до посла и то првог, који је, према статистикама, најтеже добити- истиче Мирјана Ковачевић.
Стручно оспособљавање младих трајаће девет месеци. Национална служба за запошљавање кандидатима који су завршили средњу школу, исплаћиваће 20.000 динара, а онима са факултетом 24.000 динара месечно, а Програмом је предвиђена и исплата накнада за случај повреде на раду и професионалне болести, као и могућност да послодавац обезбеди додатак за полазнике, највише у износу који је обезбедила држава.
Оспособљавање за рад реализује се по утврђеном програму који одобрава Национална служба за запошљавање, уз ментора који надзире и пружа подршку. По завршетку, полазници програма добиће потврду о обављеном оспособљавању на конкретним пословима, која повећава шансу да добију запослење за које су се школовали.
Циљ програма је стицање првог радног искуства, подстицање запошљавања и решавање проблема недостатка кадрова у привреди. Програм реализује Национална служба за запошљавање уз подршку ПКС, Министарства финансија, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства омладине и Канцеларије за ИТ и е-управу.