КАКО ЈЕ МОГУЋЕ?! ИПАК ПОСТОЈИ ЦАКА: Велика Британија наставља да купује руску нафту упркос санкцијама, ево како
Европска унија је почетком октобра увела осми пакет санкција против Русије
Велика Британија и даље купује руску нафту без обзира на уверавања британских власти да су престали да набављају нафту из Русије, пише лист "Сандеј тајмс".
МАКРОН ЉУТ НА АМЕРИКАНЦЕ: "САД имају двоструке стандарде"
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА Ево колико ћемо наредних 7 дана плаћати бензин и дизел!
СУНОВРАТ ЦЕНЕ ГАСА НА ЕВРОПСКОМ ТРЖИШТУ: Вредност пала за трећину у октобру, стручњаци имају објашњење
Према информацијама листа, од краја фебруара је у британске луке упловило 39 танкера са руском нафтом чија је вредност 238 милиона долара, али се те испоруке нису класификовале као руске. Док је у јуну и јулу испоручено у Велику Британију руске нафте у вредности од 95 милиона долара. Притом, у званичном извештају се напомиње да Велика Британија уопште није куповала нафту од Русије у том периоду.
Испоруке руске нафте се де факто у британској документацији наводе као европске испоруке, с обзиром на то да се терет из једне руске луке, на пример, Туапсе или Новоросијск, пребацивао из једног брода на други у некој земљи ЕУ (Грчкој, Немачкој или Холандији), а тек након тога је испоручиван Великој Британији.
"Сандеј тајмс" је подвукао да слична шема не нарушава актуелни поморски закон. У Великој Британији компаније морају да наведу земљу из које се испоручује нафта, а не њеног произвођача.
Од марта је обим испоручене руске нафте у Велику Британију процењен на 925 милиона долара. У пролеће је Квази Квартенг, министар за бизнис, енергетику и индустријску стратегију Велике Британије, изјавио да ће се земља крајем 2022. године одрећи увоза нафте и нафтних производа из Русије.
Европска унија је почетком октобра увела осми пакет санкција против Русије, који укључује законодавну основу за одређивање горње границе цена за транспорт руске нафте у треће земље морским путем. План је да се од 5. децембра 2022. године уведе ограничење цена нафте, а 5. фебруара 2023. године и за нафтне деривате.
Тренутно се разматра ограничење цена гаса, али није донета коначна одлука. Русија је више пута упозоравала да неће испоручивати нафту земљама које буду примењивале механизам принудног ограничења откупних цена.