Избор за председника Америке одлучује и о светској економији: Ево за које промене се боре Камала Харис и Доналд Трамп
Избори у Сједињеним Америчким Државама улазе у одлучујућу фазу, са више од 80 милиона грађана који су већ искористили своје право гласа.
Прелиминарне процене предвиђају ко би могао бити нови председник САД, као и који правац би могла да предузме глобална економија.
Најновије анкете показују да демократска кандидаткиња Камала Харис води на националном нивоу са 48 одсто подршке, док је републикански кандидат Доналд Трамп на 47 одсто.
У случају да Камала Харис освоји Белу кућу, очекује се да ће њен фокус бити на јачању социјалног дијалога, док би Доналд Трамп, уколико победи, ставио нагласак на економску политику и побољшање америчке економије.
Михаило Ђурђевић, аналитичар из брокерске куће "Сензал Цапитал", у интервјуу за "Блиц Бизнис" разматра утицај председничких избора на фискалну политику САД, истичући кључне тачке које оба кандидата предлажу у овој изузетно неизвесној изборној трци.
Камала Харис
Камала Харис се залаже за повећање регулација и бирократије, као и за веће порезе на корпорације и појединце који зарађују више од 400.000 долара годишње. Такође, предлаже повећање пореза на капиталну добит, укључујући и порезе на нереализовану капиталну добит. Харис је у свом програму укључила и пореске подстицаје у износу од 25.000 долара за куповину прве стамбене јединице, као и подстицаје за стартапе и мала предузећа у вредности од 50.000 долара. Планира и опрост студентских кредита у износу од 100 милијарди долара, као и увођење ограничења цена основних намирница у продавницама, као и цена инсулина.
Доналд Трамп
Под стратешким програмом Доналда Трампа спада продужење пореских подстицаја за појединце и предузећа уведених 2017. године, као и додатно смањивање пореза за корпорације са 21 одсто на 20одсто, а за компаније које производе у САД чак на 15 одсто. Трамп се залаже за стимулисање производње традиционалних извора енергије како би се смањиле цене, као и за елиминисање пореза на бакшиш, прековремени рад и социјалне бенефите. Његов план укључује дерегулацију, која подразумева олакшавање пословања за предузећа и банке, повећање активности у области спајања и аквизиција (M&A) и друге мере. Такође, предлаже универзалне тарифе од 10одсто, са 60одсто тарифа усмерених према Кини. Трамп сматра да није фер опростити студентске кредите, јер би то занемарило оне који су их већ отплатили, те би таква политика пала на терет пореских обвезника.
Србија Данас/Блиц