Овај индикатор на берзи кроз историју откривао победника: Ево каква су сада предвиђања - Да ли Трамп треба да буде забринут?!
Док људи покушавају да схвате нове промене на тржиштима, предвиђања и драматичне промене у цени акција у компанији за друштвене медије бившег председника Доналда Трампа постају далеко једноставнији предиктор са изненађујуће добрим резултатима.
На свим изборима, осим на два од 1944. године, актуелна странка је победила у трци за Белу кућу када је S&P 500 напредовао између краја јула и Ноћи вештица, каже Сем Стовал из ЦФРА Research-a, који је смислио овај предиктор избора.
Овај индикатор је тачно наговестио победника 82 одсто изборних трка.
Зато би Трамп, који помно прати тржиште акција и опседнут је њим као председник, требало да буде нервозан због недавних трендова на Волстриту.
S&P 500 је напредовао за 3,3 одсто од краја јула до краја октобра.
- Ако тржиште расте, садашња странка обично побеђује. Ако тржиште падне, актуелна странка ће бити смењена, рекао је Стовал за CNN у понедељак.
Пад тржишта би сигнализирао економске проблеме
Наравно, овај индикатор није увек био тачан.
Обухвата релативно малу величину узорка.
Од 1944. било је само 20 председничких трка.
Ипак, у свему томе постоји одређена логика.
Ако су тржишта у порасту уочи избора, то значи да се инвеститори не брину због непосредне рецесије.
А рецесија би била разлог да бирачи удаље водећу партију са власти.
-Тржиште је антиципатор. Ако је тржиште у паду, то је зато што инвеститори очекују веће стопе или рецесију - што би негативно утицало на гласаче - навео је Стовал.
То се догодило 2008.
S&P 500 је пао за скоро 24 одсто између краја јула и краја октобра те године, временског периода који је укључивао банкрот Лехман Brothers-a, имплозију АИГ-а и владино преузимање хипотекарних гиганата Fannie Мае и Freddie Мац.
С обзиром да су незапосленост и одузимања имовине нагло порасли, бирачи су одлучили да је време за промену.
Републиканци су изгласани из Беле куће у корист демократе Барака Обаме.
Тржишни индикатор је био тачан 2016. и 2020. године
Потпредседница Камала Харис би требало да осети олакшање јер је тржиште видело солидне добитке.
Када S&P 500 падне између краја јула и краја октобра, водећа странка бива замењена у 89 одсто случајева, према Стовалу.
Једино погрешно очитање догодило је 1956. када је Двајт Ајзенхауер победио Адлаја Стивенсона.
Овај индикатор је такође био тачан за претходне две Трампове трке.
У 2016, S&P 500 је пао за 2,2 одсто уочи Трамповог одмеравања снага са демократском кандидаткињом Хилари Клинтон. Клинтонова, која је била државни секретар у Обаминој администрацији, изгубила је од Трампа упркос великим предностима у већини октобарских анкета.
А 2020. S&P 500 је пао ниже (за само 0,04 одсто) у последњим месецима пре избора. Трамп је на крају изгубио од Џоа Бајдена.
Вреди напоменути да је и овај предвиђачки механизам берзе био погрешан у прошлости.
У 1968. години, изборној години која је имала неке кључне сличности са 2024., S&P 500 је порастао скоро 6 одсто у последњим месецима пре избора. Па ипак, Хјуберт Хамфри, кандидат за актуелну Демократску странку, на крају је изгубио од Ричарда Никсона.
Стовал напомиње да је, као и ове године, демократска конвенција 1968. одржана у Чикагу и као и Харис, Хамфри је био актуелни потпредседник који је номинован након што је актуелни председник суспендовао њихову кампању. Исто тако, бирачи 1968. били су фрустрирани естаблишментом.
- Демократе су имале велике проблеме 1968. са Вијетнамом и данас са ратом против инфлације и имиграције - додао је Стовал.
Године 1980, Џими Картер је изгубио своју понуду за реизбор иако је тржиште било солидно веће у месецима пре избора. Картера су нанеле штету висока инфлација и иранска талачка криза.
Најбоља изборна година за акције од 1936.
Овогодишњи предизборни ,,бум“ је историјски.
S&P 500 је завршио крај октобра са порастом од 19,6 одсто за годину.
То је најбољи учинак у изборној години до октобра од 1936, према Беспоке Инвестмент Гроуп-у.
Наравно, постоји више разлога зашто су тржишта данас у порасту.
Део тога има везе са оптимизмом због благог приземљења америчке економије и одлуком Федералних резерви да агресивно смање стопе.
Инвеститори су и даље узбуђени због бума вештачке интелигенције који је довео до пораста технолошких акција.
Неки тржишни стратези су указали на наду да ће Трамп победити у Белој кући, доносећи смањење пореза које би помогло корпоративном профиту.
Ипак, постоји још један тржишни индикатор који нуди разлог за наду за Харисову кампању.
Утврђује да је добитак за Dow Јонес Индустриал Авераге током једанаестонедељног периода пре тачног дана избора „тачно предвидео“ победу садашње странке у 12 од 13 случајева од 1928, према Дагу Ремзију, главном инвестиционом директору The Leutholda Група.
А пад за Дов је тачно предвидео губитак актуелне странке 10 од 11 пута. То износи 92 одсто успеха у том периоду.
- Додуше, узнемирени смо мањим маргинама у којима су многе од ових прогноза преовладале - написао је Ремзи у недавној белешци клијентима, истичући да је у неким случајевима Дов био у порасту или смањењу за мање од један процентни поен.
Неће бити јасно шта ће овај индикатор предвидети до затварања трговања на дан избора.
Али до затварања у понедељак, Дов је порастао за 2,4% од 20. августа, што је једанаест недеља од дана избора.
- Недостатак овог тржишно заснованог изборног правила је у томе што се мора чекати до затварања трговања 5. новембра за коначну одлуку - написао је Ремзи.
Србија Данас/CNN