КАСТИЛ И ГРИНПИС ТВРДЕ: Кина је ЗНАТНО повећала производњу челика
Кинески капацитети за производњу челика у прошлој години су повећани за 36,5 милиона тона
Кина је прошле године повећала производњу челика за износ који је дупло већи од укупне годишње производње Велике Британије, упркос обећањима да ће смањити капацитете, објавиле су консултантске компаније "Цустеел" и "Гринпис" за источну Азију у заједничком извештају.
Кинески капацитети за производњу челика у прошлој години су повећани за 36,5 милиона тона, што је више него двоструко изнад укупних производних капацитета Британије, тврде те две консултантске фирме, а преноси агенција Франс прес.
КИНА РАДНИКЕ ЗАМЕНИЛА РОБОТИМА: Људска радна снага више им није потребна
Осамдесет посто тог повећања дугује се трима покрајинама које се граниче са Пекингом, што је узроковало повећање нивоа загађења у кинеској престоници крајем прошле и почетком ове године, додаје се и подсећа да је сектор челика други највећи емитер угљен-диоксида у тој земљи. Кина производи више од половине светског челика, али се због посустајања домаће економије и смањења глобалне потражње, суочила се огромним вишком производних капацитета.
Кинески произвођачи на мети су критика да своје производе пласирају на светско тржише по дампинг ценама, чиме, како наводи Франс прес, врше притисак на цене и крше међународне трговинске споразуме. Прошле године, кинеске власти су у више наврата обећавале да ће се позабавити проблемом прекомерне производње кроз консолидацију и затварање фабрика. Капацитети су заиста смањени, али је то смањење више него компензовано отварањем нових или поновним активирањем затворених постројења, наводи се у извештају двеју консултантских компанија.
НАДМАШИЛИ СВА ОЧЕКИВАЊА: Кинески извоз НАГЛО порастао, ево из ког РАЗЛОГА!
Готово три четвртине постројења, погођених одлуком о смањењу капацитета у 2016, већ није било активно, истичу аутори извештаја.
- Кина се мора фокусирати на смањење производње у активним постројењима челика, а не у онима који су већ у стању мировања - поручују аналитичари у извештају, уз напомену да би ускоро требало да буде активирано више од 20 милиона тона нових капацитета.
- Постројења би требало срушити а не само затворити, како би се спречило њихово поновно отварање у будућности - додаје се у извештају.
ЈАКА ЕКСПЛОЗИЈА У ХЕМИЈСКОЈ ФАБРИЦИ У КИНИ: Не зна се има ли повређених
Америчка влада је почетком овог месеца увела велике царине на део увоза кинеског челика, у распону од 63 до 190 посто, оптужујући кинеске извознике да своје производе продају по непоштено ниској цени, односно да добијају нелегалне субвенције. У јануару, Европска унија је најавила царине од између 30,7 и 64,9 посто на одређене производе од кинеског челика, настојећи да заштити европске произвођаче.