КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ ИЗАЗИВАЈУ ОПАСНЕ ПРОМЕНЕ У ДРВЕЋУ: Бизарни случајеви "падања грана" у парковима коштају људе живота, а начуници то објашњавају на ЈЕДАН начин
Године 2003, док је Париз био погођен топлотним таласом који је однео око 15.000 живота широм Француске, једна од потенцијалних оаза хладнијег ваздуха остала је ван досега становника: око 400 јавних паркова у граду. Ови паркови су привремено затворени због опасности од пада грана дрвећа.
- То је практично лишило људе јединог зеленог простора где су могли пронаћи мало хладнију атмосферу - каже Ричард Келер, професор историје медицине на Универзитету Висконсин-Медисон и аутор књиге Фатална изолација:
-Разорни топлотни талас у Паризу 2003. Падање грана са дрвећа обично је повезано са тешким временским условима као што су торнада, урагани и грмљавине. Међутим, постоји мало познат ризик, чак и изван стручних арбористичких кругова, да зрело и наизглед здраво дрвеће може изненада изгубити гране током лета. Овај феномен је познат као изненадни отказ удова, изненадни пад грана или летњи пад грана.
Иако су извештаји о повредама због изненадног пада грана ретки, прошлог месеца је у Вашингтону једна жена погинула када је на њу пала грана дрвета у парку. Овај инцидент је подстакао најмање једну локалну службу за одржавање дрвећа да пошаље e-mail упозорење људима о овом ризику.
Разлози због којих наизглед здраво дрвеће изненада губи своје гране још увек нису потпуно јасни. „Не постоји научни консензус о томе зашто се то дешава“, каже Спенсер Кембел, менаџер клинике за биљке у Арборетуму Мортон у Лислу, Илиноис. „Тешко је предвидети.“
Једна од теорија повезује падање грана током лета са екстремном врућином, посебно ако врућем лету претходи влажно пролеће. Влажни извори омогућавају бујан раст дрвећа, што може довести до стреса због недостатка воде када стигну топлије летње температуре. Дрвеће може да испусти гране као облик самоорезивања.
Друга теорија сугерише да екстремно зимско време – од ниских температура до притиска који снег ставља на гране – доводи до унутрашњег слабљења дрвећа, што узрокује да их притисак раста нових грана у пролеће додатно ослаби.
Летњи пад грана историјски се сматрао феноменом топлих климатских подручја, примећеним на местима попут Аустралије, Јужне Африке и југозапада САД, где обично има мало снега. Међутим, од 1970-их година, арбористи су то пријављивали и у регионима са ширим распоном климе, укључујући Илиноис, Њујорк и Велику Британију.
Дрвеће које доживљава изненадни пад грана може бити нездраво, чак и ако споља изгледа здраво. (Дрво у Вашингтону је прегледано, орезано и проглашено здравим 2022. године, према новинским извештајима.)
- Професионални арбористи су обучени да идентификују пропадање дебла, ракове, и друге физичке симптоме - каже Спенсер, додајући да је „теже дијагностиковати проблеме ако постоји унутрашња пукотина или слаба тачка.“
Највероватнији закључак је да изненадни пад грана произилази из комбинације околности: дрвеће које је на граници нездравог стања заједно са условима као што је екстремна врућина, што доводи дрво до тачке лома.
Овај закључак потврђује и студија случаја из 2023. године, која је разматрала изненадни пад грана у четири града у Португалу. Истраживачи су утврдили да су инциденти летњег пада грана повезани са унутрашњом деградацијом дрвећа, али су приметили да сама деградација може бити повезана са условима животне средине.
- Мислим да за многе врсте дрвећа у нашем окружењу није само једна ствар; много је стресних догађаја - каже Кембел. Могући кривци се крећу од неуобичајено топлих ноћи до захлађења, гљивичних болести и оштећења од инсеката погоршаних порастом температуре.
Шта год да је узрок, Кембел каже да не треба превише бринути о стајању испод дрвећа, чак и лети. „Овај догађај је изузетно редак“, каже он. „Дешава се, али много чешће прође незапажено.“