КОЛЕКЦИОНАРСТВО ЈЕ ОПЕТ У МОДИ: Ових пет врста хобија могу бити јако добра инвестиција
Колекционарски примерак може бити било који физички предмет који људи сакупљају
Постоје акције, постоје обвезнице, а постоје и алтернативне инвестиције, шаролика колекција свих осталих врста имовине. У широкој лепези алтернативних инвестиција, једну од најегзотичнијих представља колекционарство.
СТИЖЕ ПОМОЋ ДРЖАВЕ УГОСТИТЕЉСКО-ТУРИСТИЧКОМ СЕКТОРУ: Моћ домаћег туризма је огромна
Како су Руси увели радну недељу од пет дана: Одједном се фабричке машине нису чуле недељом!
Колекционарски примерак може бити било који физички предмет који људи сакупљају: од финог кинеског порцелана до флаша вина, од ретких рукописа до старих аутомобила - и све између тога. Колекционари сакупљају ову "опипљиву имовину" јер је воле. Инвеститори је држе у нади да ће јој временом порасти вредност, пише Бизнис Инсајдер.
Као и код сваке друге инвестиције, не постоје гаранције шта ће бити на цени, а шта не. А пошто је тако разнолико, колекционарство је крајње непредвидива група. Понекад се највише бацају они производи којима цене расту, док поједини предмети могу да "скоче" за годину дана, да би затим постали потпуно безвредни.
Ипак, постоје неке колекције које се из године у годину сматрају прилично паметним инвестицијама. Оне имају неке или све квалитете за којима инвеститори жуде: угледне су, транспарентне или се могу пратити. Природно, вредност било ког појединачног предмета увек ће се у великој мери заснивати на реткости, колико је близу оригиналном стању и да ли можете да пронађете купца - све су то фактори који стварају поприличну разлику.
Ипак, ово је пет категорија колекционарства које - на основу њихове досадашње историје - изгледају као да ће највероватније понудити солидне поврате новца у будућности.
ДА ЛИ ЗНАТЕ КОЈА ЈЕ НАЈСКУПЉА НЕКРЕТНИНА НА СВЕТУ? Некада се ту налазила башта са дудовима
БИТКОИН ОБАРА СВЕ РЕКОРДЕ: Најпознатија криптовалута наставила да расте
Поштанске марке
Често ћете поштанске марке видети на врху листа колекционарских предмета у које се може инвестирати, јер оне имају више особина које колекционарство чине добрим улагањем. Марке су мале и лагане, што их чини јефтиним за складиштење, имају ниску цену (бар када је реч о почетним улагањима) и често се објављују у ограниченим серијама, што временом повећава вредност.
Поред тога, лако их је препознати у каталозима, тако да вам не треба превише техничког знања како бисте ускочили у посао.
Филателистичко тржиште донекле је опало током последњих неколико деценија, али лепљиви комадићи папира и даље се сматрају једним од најпоузданијих колекционарских предмета, а цене се годишње повећавају за више од 13 одсто од 1991. године.
Ретки новчићи
Сакупљање кованица је много више од пуког чувања кусура. Нумизматика се бави прикупљањем и проучавањем валута, посебно врста које више нису у оптицају. Вредност било ког новчића често има врло мало везе са вредношћу која је првобитно утиснута на његово лице. На пример, сребрни долар искован 1794. године у септембру 2020. је процењен на више од 10 милиона долара, што га чини најскупљим новчићем на свету.
Али, на ово тржиште још увек вреди "упасти", чак и ако немате овако вредну кованицу. Са тржишним уделом који је 2018. године процењен на 3,8 милијарди долара, има више него довољно простора за инвеститоре на свим нивоима.
Играчке
Ова категорија дечјих ствари садржи све, од стрипова, преко модела аутомобила, бејзбол карата, до лутака и фигурица, које се могу продати за импресивне износе, далеко изнад њихових првобитних продајних цена.
Очекује се да ће тржиште колекционарских играчака у Сједињеним Државама до 2023. године нарасти на 3,75 милијарди долара, уз годишњу стопу раста од 4 одсто.
Лепа уметност
Иако већину предмета са ове листе треба пажљиво одложити да би им се акумулирала вредност, лепа уметност је ретки пример колекционарства које се може ценити одмах. Глобално тржиште уметности вредно 64 милијарде долара може обухватити било који постављени предмет, од слика преко фотографије до скулптуре, са радовима живих уметника као што су Jeff Коонс, Јаспер Јохнс, Цинди Схерман и Дамиен Хирст који су тренутно посебно популарни.
Занимљива ствар у уметности је та што је по дефиницији већина дела јединствена, а то их истовремено чини вреднијим и тежим за вредновање. На крају, тржиште покреће оно што су купци спремни да плате за било који комад, мада цене можете пратити код извора као што је Мутуал Арт Магазине. База података аукцијских цена Артнет је још један ауторитет.
Патике
Слободно се може рећи да патике тренутно "имају свој тренутак": на почетку 2020-их тржиште се процењује на 62,5 милијарди долара, а предвиђа се да ће достићи 97,8 милијарди долара до 2024. Али, не очекујте да ћете моћи да претворите своју омиљену, радо ношену и истрошену обућу у позамашан профит.
Када је реч о колекционарским примерцима, тражите гипке горње делове од коже или текстила, комаде без мрља и са "нула огреботина".
Укратко, било би најбоље да вам патике никада нису додирнуле стопала, а камоли да су ношене напољу.