Компаније уводе НОВИ НАЧИН РАДА! Запосленима плаћају за РЕЗУЛТАТЕ, а не за време у канцеларији
То што радници имају више слободе, не значи да раде и мање.
Сусан Хоби недавно је на Инстаграму сазнала да је једна од њених радница била у Паризу. Но, то је није изненадило – не брине се где и када запослени раде све док доносе резултате у року.
Ако узмете кеш кредит у Addiko банци, чека вас паметни телефон!
ВЕЛИКА ШАНСА ЗА СРБИЈУ! "Фијат" спрема 10 модела на струју! ВРАЋА СЕ НА СВЕТСКУ СЦЕНУ
Почиње трка за "Краш": Браћа Пивац ставила понуду на сто, чека се одговор Срба
Њена консултантска компанија, наиме, користи радно окружење које мери само резултате (ROWE – Ресултс only work енвиронмент), стратегију управљања која се фокусира на перформансе запослених, а не на месту и када они раде.
- То је снага поверења. Она је у Паризу али знам да ради. Можда ће јој бити потребна помоћ колега одавде, али ја се не бринем због тога. Верујем да је организовала путовање у складу с обавезама које има на послу - рекла је Хоби.
У систему ROWE, запослени не морају да траже ранији излазак с посла и излажу се додатном стресу због тога.
- Свака особа је 100 одсто одговорна и 100 одсто аутономна, што значи да сами себе организују - казала је Џоди Томпсон, која је помогла у стварању концепта ROWE.
Генерално, фирме базиране на ROWE систему и даље имају физичке просторије за запослене, али Томпсон каже да потреба за тим пада.
- Трошкови некретнина могу значајно пасти у ROWE, јер људи одустају од посла у смислу простора, већ су се посветили испуњењу задатака - рекла је она.
Хоби је компанију трансформисала у ROWE још 2009. године и каже да је посвећеност, продуктивност и ефикасност запослених од тада само расла, заједно с добити и рекордном продајом.
Идеја ROWE изгледа једноставно, али може бити захтевна за реализацију. То значи потпуно напуштање дубоко уграђеног схватања да су најбољи запослени они који су увек за својим столовима. То такође значи одустајање од осећаја кривице када морате да поведете дете на спорт усред "радног времена" или пола сата у теретани онда када се то најмање очекује.
Радници али и шефови у ROWE концепту поштеђени су и стреса када треба одговорити на неку приватну потребу запосленог.
WATT Глобал Медиа, компанија која се бави маркетиншким услугама у агробизнису, применила је ROWE 2012. године, након дугачког периода трансформације с неколико нових запослених.
Председник управе компаније, Грег Ват, био је забринут због задржавања радника предуго у канцеларији. ROWE-om није само решио тај проблем, већ му је пружена шанса за ново запошљавање.
- Задњице на столицама не значе добро радно место. Пружа вам перцепцију, али не мора нужно подразумевати и изврсне перформансе, резултате - тврди Ват.
ROWE пружа радницима потпуну аутономију, али да би били успешни радници морају имати јасне и детаљне циљеве и мерила, упозорава Томпсон и додаје:
- Морам тачно да знам за шта плаћам у смислу мерљивих резултата. Резултати су једино што се мери и запослени тога морају бити свјесни.
Запослени у WATT-u постали су у новом концепту рада више укључени у постављање циљева и задатака, како би се утврдило шта је могуће постићи и сви су у том процесу равноправни.
- Циљеви су сада створени одоздо према горе, а не одоздо према горе. Превише година је то било успостављање циљева само с једне стране, али сада је то двосмерни дијалог - рекао је Ват.
Док већина запослених ужива слободу коју допушта ROWE, менаџери се теже прилагођавају новом стилу рада.
- Навикли су да имају контролу. Они су повећали редове тако што су могли да контролишу људе и то физички. Сада морају бити јако добри у раду и давати мерљиве резултате, а неки менаџери се томе опиру - рекла је Томпсон.
ЛИСТА СВЕТСКЕ БАНКЕ "ДУИНГ БИЗНИС": Србија напредовала за четири места!
Како да дате отказ, а да потом обиђете ЦЕО СВЕТ? ОНИ СУ ТО УСПЕЛИ! (ФОТО)
ПАЖЊА! Ако препознате ОВИХ 7 ЗНАКОВА, можда сте у опасности да изгубите посао
Менаџери морају да постану "тренери са резултатима" на овим радним местима, јер су редовни "упдате-и" с запосленима и ток испуњење задатака велики део ROWE стратегије. Они су ту да помогну радницима да буду најпродуктивнији и помогну решавању свих проблема. У ROWE се хијерархија осећа више водоравно него усправно, објаснила је Томпсон.
- У ROWE-u вас стално питају: Да ли је то прави циљ? Имамо ли праву мјеру? Мора постојати стална корекција курса како бисте били сигурни да не губите вријеме - рекла је она.
ROWE надилази постизање такозване равнотеже између посла и живота.
- Ово је најбоље решење за посао који задовољава живот, то је заправо интеграција посла и живота - рекла је Лана Јонес, потпредседница у ЈЛ Buchanan-u.
Али то што радници имају више слободе, не значи да раде и мање.
- На овом послу радим теже него што сам то вероватно радила у својој досадашњој каријери дугој преко 25 година. Ради се о паметнијем раду, а не мањем - рекла је Јонес.