КОРОНА ЗАДАЈЕ ТЕШКЕ МУКЕ СРПСКОЈ: Огромни губици привреде, предузећа не раде...
Само три одсто предузећа пролетос радило у пуном капацитету
Уколико се не деси значајно "закључавање" економије до краја године, може се очекивати да ће процењени економски губитак Републике Српске у 2020. години износити између 500 и 700 милиона КМ.
ХАДЕЗЕОВАЦ И БИВШИ МИНИСТАР НАПАО СРБИЈУ: "Хрватска не сме дати Србији зелено светло за ЕУ!"
ДРАШКО ОДРАСТАО У СВИЛИ И КАДИФИ: Нови градоначелник Бањалуке рођен у вили од злата (ФОТО)
МИНИСТАР ЗДРАВЉА ИМА КОРОНУ: Тестирао се након појаве симптома, Загреб у шоку
Наводе ово из Уније удружења послодаваца Републике Српске, из које очекују пад економске активности у Републици Српској од пет одсто на годишњем нивоу у 2020. години.
Њихово мишљење, како су саопштили, формирано је на основу панела независних економиста контактираних протеклих дана.
Игор Секулић, економски аналитичар, каже да треба имати у виду да проблеми привредника у РС и БиХ нису много другачији од проблема које имају привредници у региону и целој Европи, и да су мере за које се власти одлучују доста сличне јер укључују различите видове помоћи кроз буџетска давања.
- Мере које су предузете током априла су дале свој резултат кроз заустављање масовног отпуштања радника или затварања фирми. Да ли ћемо имати потребу за додатним мерама или за враћањем неких ранијих мера, зависиће од ситуације. Још се не зна да ли ће бити потребе за новим затварањима јер још не знамо каква ће бити епидемиолошка ситуација. Притом ћемо морати водити рачуна о буџетским расходима јер се не смемо довести у ситуацију да дође до великог оптерећења буџета - каже он.
Протекли месеци потврдили су оно што су показали и резултати истраживања које је раније о утицају ковида-19 спровела Унија удружења послодаваца РС. У најтежој ситуацији су предузећа са до 10 одсто запослених, док су већу отпорност показала предузећа с већим бројем запослених.
Током пролећног локдауна, само три одсто предузећа у Републици Српској радило је у пуном капацитету: њих 26 одсто рекло је тада да не раде, а 39 одсто да раде делимично.
Туризам и угоститељство су најтеже погођени. Пролетос њих чак 95 одсто није радило, а и након релаксација мера њихов рад одвија се са знатним ограничењима. Након туризма, најтеже су били погођени сектори текстила, коже и обуће, где их пролетос чак половина није радила.
Готово половина предузећа раније се изјаснила да су најтеже погођени или чињеницом да је мања тражња за њиховом робом или услугама, или поремећеним новчаним токовима услед чега послодавци нису могли да одрже континуитет производних процеса или измире обавезе према радницима.
Ако криза буде трајала до половине наредне године, четвртина анкетираних предузећа пролетос је очекивала пад прихода између 100.000 и 500.000 марака, док је пад већи од пола милиона марака очекивала петина предузећа у РС.
Ново истраживање о утицају глобалне пандемије на рад предузећа у Републици Српској, чију скору промоцију је најавила Унија удружења послодаваца РС, показаће колико су се ова очекивања у међувремену променила.