КОРОНАВИРУС ОСЛАБИО КИНЕСКУ ПРИВРЕДУ: Удар осетиле и друге азијске економије (ВИДЕО)
Епидемија ће смањити кинески привредни раст у првом кварталу за један проценат на 5,0 одсто, или чак ниже од тога.
Питање свих питања за Кину данас није да ли ће њена привреда претрпети штету као "колатерална жртва" коронавируса, већ колику и у којој мери ће се то одразити на регионални и глобални економски раст.
ГУГЛ ЗАТВОРИО сва представништва у Кини због КОРОНАВИРУСА!
Сигурна лука на берзама: Због ЕПИДЕМИЈЕ КОРОНАВИРУСА цена злата се винула у небеса
КОРОНАВИРУС УДАРИО И НА СВЕТСКУ ЕЛИТУ: Милионски губици познатих брендова, а суноврат цена нафте и акција ТЕК СЛЕДИ
Наиме, кинеске власти увеле су у борби против ширења вируса бројне превентивне мере, од ограничавања путовања до затварања продавница и фабрика, што је "избацило из колосека" свакодневну динамику живота Кинеза, али и пословање великог броја кинеских, па и страних компанија у другој највећој економији света.
Џанг Минг, економиста Кинеске академије друштвених наука, водећег кинеског истраживачког центра, проценио је да ће епидемија смањити кинески привредни раст у првом кварталу за један проценат на 5,0 одсто, или чак ниже од тога.
Бонитетна агенција "S&P" саопштила је данас да ће коронавирус "осим ризика за људске животе, вероватно погодити секторе путовања и потрошње".
- Према сценарију шире заразе, то би могло значајно да ослаби економски раст и фискалну позицију држава у Азији - сматрају у агенцији "S&P".
Мада је Кина увела ограничења на путовања и затворила компаније како би обуздала епидемију, то није умањило све већу забринутост међу компанијама и владама широм света, од којих су неке предузеле хитне мере.
Тако су бројне авио-компаније, међу којима Бритиш Ервејз, амерички Јунајтед Ерлајнс, немачка Lufthanza, Ер Индија, јужнокорејски Сеул ер и индонежански Лајон ер, смањиле или обуставиле летове из и за Кину.
Ланац кафетерија Старбакс је затворио више од половине кафића у Кини, а "под кључем" је и половина од укупно 30 продавница шведске Икее у тој земљи. Компанија "Волт Дизни" је међу првима реаговала на избијање вируса затварањем својих ризорта и тематских паркова у Шангају и Хонг Конгу.
Компанија Епл је такође ограничила путовање запослених, смањила број радних сати у Кини и затворила једну продавницу у тој земљи, док је Гугл привремено "запечатио" сва своја представништва у Кини, Хонгконгу и на Тајвану.
Канцеларије Гугла су затворене поводом прославе кинеске Нове године, али ће, како су навели из компаније, "продужити одмор" до даљег због актуелне здравствене ситуације у Кини.
Агенција за кредитни рејтинг Мудис процењује да ће ризик од преливања негативних ефеката кинеске туристичке привреде на суседне земље бити већи него за време епидемије САРС-а, "јер Кинези данас чине највећи део укупног броја туриста у другим азијско-пацифичким економијама".
Мудис је посебно истакао ризик који избијање коронавируса у Кини може имати на Јапан, који жели да се опорави од пада потрошње и вероватног посустајања реалног раста БДП-а у последњем кварталу 2019., након повећања пореза на промет.
Аналитичари пореде избијање коронавируса са епидемијом тешког акутног респираторног синдрома (САРС) 2002-2003, која је однела око 800 људских живота и успорила економски раст Азије.
Многи кажу да би утицај коронавируса на раст у овом тренутку могао бити већи, јер Кина сада има већи удео у светској економији и представља "локомотиву" глобалног раста.
Питање потенцијалног утицаја ове заразе на економије широм света доминирало и на синоћној конференцији за новинаре председника америчких Федералних резерви (ФЕД), Џерома Пауела.
- Кинеска привреда је данас веома важна у глобалној економији, јер када кинеска економија успорава, то осећамо и ми - не толико као земље које су близу Кине, или оне које активније тргују са Кином, као неке од западноевропских држава - рекао је Пауел.
Забринутост због евентуалне штете коју ће ова епидемија нанети јапанској привреди, која се у великој мери ослања на Кину као на производну и тржишну базу, изразио је данас и премијер Јапана Шинзо Абе.
- Желео бих да се помно истраже економске последице, укључујући и удар из туристичког сектора - рекао је Абе Парламенту.
Акције на азијским берзама, али и на европским и америчким, потонуле су данас на вест о расту броја умрлих и новим случајевима заразе у разним земљама света.
ПАНИКА ЗБОГ ВИРУСА: Мекдоналдс ХИТНО бежи из Кине - затварају ресторане редом!
КОЛИКУ ЋЕ ЕКОНОМСКУ ШТЕТУ ДА ПЛАТЕ КИНЕЗИ: Може ли коронавирус да заустави привреду Кине?
МИЛИЈАРДЕ СУ У ПИТАЊУ: Ербас на УДАРУ са свих страна, почели да плаћају АСТРОНОМСКЕ ЦИФРЕ због корупције
"Купаца има, али плашим се да НЕЋЕМО ИМАТИ ДОВОЉНО РОБЕ!": Кинески трговци у паници, УВОЗ ЗАБРАЊЕН!
Муке продаваца почињу! Сви производи ће од сутра МОРАТИ ДА ИМАЈУ ОВУ ОЗНАКУ или им нема продаје!