Нова пракса ШВАЈЦАРАЦА - КРАЈ БАНКАРСКИХ ТАЈНИ
Након векова чврсте вере и борбе за приватност и људске слободе, западна култура почела је да укида и ограничава ова права, корак по корак и тиме поткопава сопствене темеље.
Нова банкарска пракса у Европи и Швајцарској и право на слободу и приватност
Како се криза презадужености све више продубљује што резултира губитком поверења у националне економије, државе су принуђене да празнине у сопственим буџетима попуњавају повећањем пореских стопа и увођењем нових намета.
Шта год да пише у законима који се свакодневно усвајају и мењају, њих пишу, примењују и тумаче владе и њихове продужене руке односно политичари, слој друштва често окарактерисан као најкорумпиранији и најбескрупулознији. Окренуће их увек у њихову, односно у корист владајуће класе, а против појединца.
Сједињене Америчке Државе су кренуле у прави лов на рачуне својих грађана по целом свету у намери да их опорезују. Први кораци начињени су још 2001. усвајањем тзв. Патриот ацт-а када су под фирмом страха од тероризма значајно ограничене слободе грађана. Канада је отишла толико далеко да је почела да опорезује и битцоин трансакције.
Такође, Бундестаг је управо усвојио нови закон који овлашћује федералну полицију да захтева од сваког интернет провајдера имена, адресе, лозинке, ПИН кодове и ИП адресе својих клијената, наравно опет све по закону.
Поред Немачке и других континенталних чланица Уније, исту ствар је почела да чини и Велика Британија, па су многи њихови грађани били принуђени да уточиште за свој капитал пронађу у независним и сигурним лукама, као што је Швајцарска.
Суноврат на Београдској берзи на старту године
Међутим, земља која је била симбол сигурности како у рату тако и у миру, симболично настала из побуне против пореских намета Хабсбуршке Монархије, почела је да иде стопама својих комшија и усваја прописе којима ниподаштава све вредности које је вековима градила.
Наиме, у мају 2015. године Швајцарски Сенат донео је резолуцију којом се дозвољава размена информација о свакоме ко има било какву имовину у тој држави. Уведене су нове државне агенције којима су дата овлашћења да у име владе прате, прислушкују и сакупљају личне и приватне податке о сваком појединцу који се затекне на њиховој територији.
Све што је до сада урадила Цонфедератио Хелветица нестало је, можда и заувек. Швајцарска је предала свој интегритет и баштину у руке глобалне економије која никада горе није стајала од другог светског рата на овамо.
Ова држава плаћа 10.000 УСД да се преселите, ево како
У Швајцарској је депонована највећа количина готовог новца на свету
Ова нова пракса укидања тајности банкарских информација, између осталог последица је одлуке грађана да повлаче своје депозите из банака и држе их у кешу због негативних каматних стопа.
Новчаница од 1000 швајцарских франака представља најтраженију новчаницу у свету, која је због своје номиналне вредности и релативно малих димензија погодна за држање у сефовима. У овим банкнотама налази се око 41,6 милијарди франака у кешу које грађани држе ван рачуна и ван домашаја пореских органа.
У разним валутама, у Швајцарској се налази готов новац у вредности око 2,7 ТРИЛИОНА швајцарских франака.
Илустрације ради, гомила наслаганих новчаница од 1000 CHF, у вредности једног милиона висока је око 10цм, а једна милијарда око 100 метара. Висину гомиле вредности 2,7 трилиона израчунајте сами.
Сада је јасно о коликој суми новца се ради, у вредносном, али и колика је то количина која је депонована махом у сефовима, много више него на рачунима, у физичком смислу.
Такође, ако узмемо у обзир да је већина положеног новца у доларима, а највреднија доларска новчаница је од 100 апоена, тај лот новца може бити и 10 пута већи.
Због тога, европске државе, па од скоро и Швајцарска, решиле су да стану на пут сакривању имовине. Наводно због спречавања финансирања тероризма, али прави разлози се заправо крију у опорезивању.
То је део исте политике укидања готовог новца и увођења електронског плаћања.
Швајцарска и Европска Унија су до сада склопиле велики број билатералних уговора о размени информација везаних за имовину грађана, који ће се примењивати од 2018. године.
Нова пракса ће значити крај за све банкарске тајне за становнике ЕУ, спречавајући их да држе имовину ван контроле земаља чији су држављани.
Од сада, банке ће морати да информишу државу о личним подацима клијента, али и опису имовине или предмета који се оставља у tax фрее сефове, без обзира да ли су питању уметничка дела, племенити метали или новац.
Право на тајност информација у Швајцарској кроз историју и данас
Без намере да упоређујемо данашњу ситуацију, али Хитлерова Немачка је 1933. године усвојила сличан пропис који је забрањивао грађанима те земље да поседују имовину ван њених граница у намери да контролише капитал јеврејских породица. Само годину дана касније, 1934. године Швајцарска је одговорила усвајајући tzv Secrecy law, подижући на још већи ниво гаранције слобода грађана и права на приватност, који ће бити на снази наредних деценија и допринети да ова земља и њени грађани буду међу најбогатијома у свету.
Швајцарска током Другог светског рата ником није давала односно продавала информације о имовини која је похрањена у њеним сефовима и рачунима, а њену одлуку поштовали су сви, па и Хитлер.
Иако овај део швајцарске историје има и тамну страну, због депоновања великог броја опљачканих уметнина и злата од стране нациста, спровођењем низа поступака и истрага након немачке капитулације против банака и банкара, Швајцарска је успела да сачува светао образ и задржи статус сигурног тла за капитал.
Право на тајност информација у Швајцарској датира још од 18. века, тачније од 1713. године када је Велики женевски савет усвојио одлуку да се информације из банака не смеју ником одавати изузев клијентима.
Економија стално еволуира, а са брзим протоком информација и капитал тежи да се креће брзо, не марећи за границе и политичке системе који му стају на пут. Људи желе да имају могућност да новцем располажу брзо као и да му обезбеде сигурно место. Светске људе и бизнисмене не интересују порези које су наметнуле националне државе, као и ограничења и желе да их на све могуће начине заобиђу.
Новчаница од 500 евра одлази у пензију
Због тога што законе пишу каријерни политичари у намери да осигурају приходе буџетима, а онда и да оправдају и задрже власт и моћ, глобална економија прети да буде уништена.
Када гласамо, водимо се лажним обећањима, фризираним статистикама, упитним харизмама и информацијама из професионално вођених кампања. Тако је у целом свету.
Глобални поредак полако клизи у економски тоталитаризам који је последица ћорсокака у којем су се нашле државе вођене погрешном економском и монетарном политиком последњих деценија.
Швајцарци су увек били мудри, а њихова политика od William Tell-a до данас, била је без већих грешака, доследна и визионарска тако да се надамо да у њиховој одлуци да престану да буду оно што су били има неке логике и математике. Ако нема, остаће са чоколадама и индустријом сатова која већ сад трпи велике ударе због све већег броја модерних паметних часовника, где предњачи Apple Watch који има своје такође луксузне моделе где директно конкурише postojbini Rolex-a.
ПАД НА БЕРЗИ: Вредност компаније Apple умањена за 55 милијарди долара!
Када је валута у питању Централна банка трпи велике критике због својих активности. Због вештачког обарања вредности франка у односу на евро у циљу спашавања извоза Швајцарске, поставља се питање чему и посебна валута. Ако је циљ одржати извоз у ЕУ здравим, Швајцарска је можда требала ући у евро зону и одустати од свог заштитног знака и једне од најсигурнијих валута на свету – франка.
Наравно, стабилан CHF па макар и нереално јак, има своје огромне предности и због тога га Швајцарска никада неће пустити низ воду.
Статус који је некада имала земља у Алпима, полако прелази на Сингапур који се већ помиње као последњи рај за оне који желе да сачувају своју приватност када је имовина у питању.
Да ли је Швајцарска пуцала себи у ногу оваквом политиком или је то још један од мудрих потеза њених политичара, показаће време.
Једно је сигурно, Швајцарска ће остати једна од најстабилнијих светских економија средњерочно гледано.
Позитивне стране нове швајцараске банкарске праксе
Међутим, напуштање конзервативне банкарске традиције не носи са собом само негативне стране, па нова спољна економска политика Швајцарске има и позитивне караткеристике.
Наиме, део швајцарског финансијског отварања према свету представља и најава УБС банке да ће размотрити prednosti Blockchain tehnologije и тиме прилагодити своје пословање новом времену и новим технологијама.
НОВА ОНЛАЈН ПРЕВАРА: Апликација за временску прогнозу "краде" податке и скида новац корисницима!
Након првобитних одбијања напуштања старе конзервативне праксе када су међународне трансакције у питању, скорашња вест да је УБС заједно са великанима као што су БНП Парибас, Deloitte и ЈПМорган приступила пројекту постепеног увођења Blochchain-a одјекнула је на тржишту и изненадила многе.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО